Zapraszamy serdecznie przyszłych uczniów klas pierwszych.
Zapraszamy serdecznie przyszłych uczniów klas pierwszych do naszej Szkoły Podstawowej Nr 20 w Płocku. Jesteśmy szkołą z wieloletnimi tradycjami, położoną w ładnej, zacisznej i bezpiecznej okolicy Płocka. Panuje u nas serdeczna i rodzinna atmosfera, która wyzwala w dzieciach poczucie przyjaźni, bezpieczeństwa oraz komfortu pracy. Każdy uczeń traktowany jest u nas w sposób indywidualny z uwzględnieniem jego potrzeb i możliwości rozwojowych. Pomagamy zrozumieć świat, wspieramy pierwsze kroki w otaczającej rzeczywistości, a także odkrywamy zainteresowania i uzdolnienia naszych wychowanków. Wychowujemy uczniów tak, aby w dorosłym życiu potrafili radzić sobie z dynamicznie zmieniającą się rzeczywistością, żyli w zgodzie z samym sobą, z ludźmi i z otaczającą ich przyrodą. Jeżeli nie dokonali Państwo jeszcze wyboru szkoły dla swojego dziecka, serdecznie zapraszamy do złożenia dokumentów w naszej placówce. SP Nr 20 w Płocku otwarta jest codziennie od poniedziałku do piątku. Szczegółowych informacji można zasięgnąć poprzez kontakt telefoniczny 24367-19-26 lub mailowy sp20plock@wp.pl Film promocyjny szkoły przygotowała p.Magdalena Rycombel.
Eko Moda w 2a
Stroje z gazet, folii bąbelkowej, tektury, butelek, a nawet starych płyt CD, zaprezentowali uczniowie klasy 2a pod kierunkiem p.Beaty Łabiszewskiej. Mali kreatorzy mody zaprezentowali się w poniedziałek 15 marca 2021 roku na głównym holu w SP Nr 20 w Płocku. Ten niezwykły pokaz odbył się wyjątkowych ubraniach wykonanych przede wszystkim z materiałów, które można poddać recyklingowi. Wszystkie projekty wykonane przez dzieci z drobną pomocą rodziców, były pomysłowe i oryginalne. Wielkie brawa dla wszyskich uczestników pokazu:)
49
Dni Języka Ojczystego w klasach I-III.
Nowa galeria Dni Języka Ojczystego w klasach I-III. została dodana do albumu fotograficznego
35
Obchody Dni Języka Ojczystego w klasach I-III.
„Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie, bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka”.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Dzień ten został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Data święta stanowi upamiętnienie tragicznego wydarzenia w Bangladeszu, kiedy to pięciu studentów zginęło podczas demonstracji, domagając się uznania języka bangladeskiego jako języka urzędowego. Wiele języków na świecie zagrożonych jest wyginięciem i wielu grozi zapomnienie. Świadomość języka ojczystego i dialektów przyczynia się do rozwijania edukacji globalnej oraz wpływa na kształtowanie społeczeństwa zarówno w znaczeniu lokalnym, jak i globalnym. W związku z tym w dniach 22 – 26 lutego przeprowadzone zostały w klasach I-III zajęcia, które zwróciły uwagę dzieci na piękno i potrzebę pielęgnowania naszego języka ojczystego.
W ramach zajęć zostały przeprowadzone następujące działania:
• Uczniowie prezentowali swoje ulubione książki i zachęcali innych do ich przeczytania. Propozycje były różnorodne; od książeczek dla maluszków do książek przyrodniczych, przygodowych, bajek, baśni, wierszy, rymowanek, komiksów, a nawet poradników hobbistycznych.
• Pan Tomasz Siczek zorganizował wystawę i pogadankę nt. księgozbioru naszej szkolnej biblioteki oraz pokazał najstarsze książki, które tam znajdziemy. Pokazał uczniom klas I „Elementarz” Mariana Falskiego. Zachęcał do sięgania po nowości, których jest w naszej bibliotece bardzo dużo.
• Na zajęciach w klasach pierwszych gościła dyrektor szkoły p. Elżbieta Kusy, która przeczytała fragment książki „Zima Muminków” Tove Jansson. Zachęcała dzieci do codziennego czytania książek, które powinno trwać około 20 minut.
• Pod koniec tygodnia uczniowie spotkali się z logopedą p. Magdaleną Turek, która przeprowadziła gimnastykę buzi i języka oraz przypomniała zasady kulturalnego komunikowania się i zaprezentowała łamańce językowe. Uczniowie dowiedzieli się również, że język polski należy do najtrudniejszych języków świata.
• Wciągu całego tygodnia uczniowie wykonywali liczne ćwiczenia i łamigłówki językowe, które utrwaliły zasady poprawnej pisowni i wymowy.
Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Mamy nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem i symbolem narodowym, wszyscy powinniśmy o niego dbać i pięknie się nim posługiwać.
Moda na język polski na pewno zagości w naszej gromadzie I-III na dłużej i na stałe wejdzie do kalendarza wydarzeń szkolnych. Koordynatorkami działań były p.Agnieszka Kawczyńska i p. Małgorzata Stawiarska.34
Narodowe Święto Żołnierzy Wyklętych
,Dzięki nim jesteśmy dumni, żeśmy Polakami….” to słowa rozpoczynające prezentację przygotowaną przez uczniów klasy 7s i 6b, aby oddać hołd tym, którzy przez komunistyczne władze skazani byli na hańbę i zapomnienie. Zdradziecko mordowani, zakopywani w bezimiennych mogiłach, nazywani ,, zaplutymi karłami reakcji” długo czekali, aby mogli zostać upamiętnieni, tak jak na to zasłużyli.
1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej podjęli nierówną walkę o wolną i niepodległą Polskę.
Święto ustanowiono w 2011 r. Dzień obchodów nie jest przypadkowy, w 1951 r w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali strzałem w tył głowy ostatnich uczestników ,, Walki o wolność i niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją” toczoną od 1945 r przez żołnierzy Armii Krajowej. Data ich śmierci stanowi zakończenie historii konspiracji niepodległościowej.
Uczestnicy ruchu partyzanckiego nazywani są ,,żołnierzami drugiej konspiracji”,
,,żołnierzami niezłomnymi” lub ,,żołnierzami wyklętymi”.
To określenie powstało w 1993-użyto go po raz pierwszy w tytule wystawy ,, Żołnierze Wyklęci- antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.” zorganizowanej na Uniwersytecie Warszawskim.
My też, uczniowie naszej szkoły chcemy o nich pamiętać.
Zapraszamy do obejrzenia filmiku na naszej stronie FB pod podanym linkiem :
https://fb.watch/3Xo_pX6V4v/
Bezpieczna Szkoła Krokodyla Tirka
Uczniowie z klasy 2a wraz z wychowawczynią p.Beatą Łabiszewską uczestniczyli w zajęciach online zorganizowanych przez Inspekcję Transportu Drogowego w ramach projektu "Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka". Dzieci z zainteresowaniem uczestniczyły w szkoleniu, chętnie odpowiadały na pytania i zagadki. Nabywały wiedzę o właściwych zachowaniach na drodze, z zastosowaniem podstawowych przepisów ruchu drogowego i zasad bezpieczeństwa. Przypomniały sobie jak powinni poruszać się piesi, do czego służą elementy odblaskowe i o czym informują poszczególne znaki drogowe. Najmłodsi uczestnicy ruchu uczyli się sposobów powiadamiania służb ratunkowych i prawidłowego zachowania w niebezpiecznej sytuacji. W trakcie zajęć wykorzystywane były materiały multimedialne, w tym prezentacja oraz filmy animowane, których głównym bohaterem jest krokodylek Tirek.
9Bezpieczna Szkoła Krokodyla Tirka
Dni Patrona Szkoły - Władysława Broniewskiego.
Miesiąc luty to tradycyjnie czas poświęcony naszemu patronowi - Władysławowi Broniewskiemu. Poeta niewątpliwie odznaczał się niezwykłą sympatią w stosunku do dzieci. Mimo trudnych doświadczeń życiowych i zawikłanej biografii, książki dla dzieci "Przyjaciele dzieciństwa" czy "Dla dzieci" oraz wiele wierszy z tomików naszego patrona cechuje wrażliwość i dowcip. W miesiącu lutym zawsze odbywały się konkursy recytatorskie wierszy Władysława Broniewskiego, ale z powodu reżimu sanitarnego związanego z Covid 19 byliśmy zmuszeni zmienić formę organizacji tych obchodów. Spotkanie z patronem odbywać się będzie przez cały miesiąc luty, raz w tygodniu, poprzez poznanie wybranego wiersza poety. Rozpoczęliśmy od wesołego „Tłustego czwartku”, który zasygnalizował nam koniec karnawału i hucznych zabaw. Uczniowie recytowali wiersz w klasie. Kolejny wiersz, wybrał i przybliżył uczniom p.Tomasz Siczek. Wiersz ”Powódź” tak bardzo aktualny do sytuacji panującej na naszej rzece Wiśle. W kolejnym tygodniu uczniowie poznają wiersz „Pożar” i spotkają się z funkcjonariuszem Straży Pożarnej w Płocku. A naszym uczniom proponujemy poznanie wszystkich wierszy dla dzieci, które napisał Władysław Broniewski. Poniżej podajemy dostępne publikacje.
Kartki z życzeniami dla Jubilatki.
Na początku lutego uczniowie z klas I-III uczcili niecodzienną uroczystość. Wykonali piękne karki urodzinowe dla p.Marii Cesarczyk, która obchodziła 100 lecie urodzin. p.Maria Cesarczyk była wspaniałym nauczycielem w placówkach oświatowych; szkole i przedszkolu, utworzonych przy Cukrowni Borowiczki. Pani Maria Cesarczyk była na owe czasy nauczycielem innowatorem, który dbał o wszechstronny rozwój swoich uczniów. Pani Maria pięknie śpiewała, grała na pianinie i uczyła dzieci tańców ludowych. Była nie tylko szanowanym nauczycielem, ale też wspaniałym człowiekiem. Wychowała wiele pokoleń mieszkańców Borowiczek. Szanownej Jubilatce życzyliśmy radości i zdrowia we wszystkich dniach życia, Spełnienia marzeń najskrytszych. Uśmiechu, by przeganiał zmartwienia. Do życzeń urodzinowych dołączyła cała rada pedagogiczna, a p.Olga Gray napisała na tę okazję piękny wiersz;
"Urodziny"
Kolorowe kredki w pudełeczku noszę
i na 100 lat Tobie przynoszę
Żebyś zawsze naszą szkołę pamiętała
i na pianinie nam zagrała.
I choć daleko jesteś od Płocka
i może nigdy już nas nie spotkasz
To chcemy wysłać garść małych życzeń,
które przeczytasz czasami skrycie
I choć przez chwilę w dniu swych urodzin
Poczujesz się tak jak my młodzi.
Przysiądziesz może przy czarnym pianinie
i będziesz dla Nas chociaż przez chwilę.
A gdy odegrasz nam koncert mały
każdy Ci wręczy prezent wspaniały.
To nasze dzieła które wysłaliśmy
Są dowodem naszych o Tobie myśli.
Życzenia walentynkowe wśród najmłodszych.
"Chciałem dać Ci ciastko, lecz się samo zjadło, chciałem dać lusterko, lecz do rzeki wpadło. Więc ci tylko powiem, bo to dziś Walenty, że dam ci mą przyjaźń, nie jakieś prezenty" W połowie lutego uczniowie z klas I-III świętowali Walentynki w swoich grupach. Zaangażowanie najmłodszych w świętowanie dnia zakochanych to pomysł na doskonałą zabawę i świetny sposób nauki wyrażania swoich uczuć. Dzieci obdarowały się karteczkami z sympatycznymi życzeniami i charakterystycznym symbolem tego święta; czerwonym serduszkiem. Obchody tego święta wśrod najmłodszych pozwoliły zintegrować grupy i wyzwolić w nich ogromne pokłady pozytywnej energii. Zacieśniły się stare przyjaźnie, ale wielu uczniów nawiązało nowe pozytywne koleżeńskie relacje.
Karnawał w klasach I-III
Nowa galeria Karnawał w klasach I-III została dodana do albumu fotograficznego
81
Karnawał w klasach I-III
Po powrocie z nauki zdalnej w dniu 18 stycznia 2021 roku uczniowie klas I-III rozpoczęli naukę stacjonarną z przestrzeganiem reżimu sanitarnego związanego z Covid 19. W tych niecodziennych warunkach wychowawcy próbują się odnaleźć i realizować różne treści z Programu Wychowawczo-Profilaktycznego szkoły, żeby nasi milusińscy czuli się dobrze i pozytywnie wspominali wspólnie spędzony czas. W czasie trwania karnawału, uczniowie poszczególnych klas mieli zorganizowane zabawy klasowe w swoich salach lekcyjnych. W czasie organizacji takiego dnia, dzieci ubrane w stroje karnawałowe zdobywały wiedzę, ale głównie tańczyły przy wesołej muzyce, brały udział w konkursach, zabawach i quizach. Pozostałe zdjęcia w Albumie fotograficznym.
15
Podsumowanie akcji charytatywnej "Walentynka dla Kasi"
Drodzy Rodzice i Uczniowie
Zakończyliśmy akcję charytatywną pod hasłem: "Walentynka dla Kasi" . Już trzeci rok organizujemy na terenie naszej szkoły pomoc dla naszej absolwentki Katarzyny Banaszek. W tym roku mimo trudnej sytuacji okazaliście ogromne serce .
Wychowawcy świetlicy na ten cel przygotowali 150 sztuk kartek Walentynkowych , które każde dziecko mogło zakupić . Musimy przyznać , że kartki w przeciągu trzech dni poprostu z prędkością światła zostały wszystkie sprzedane. Uzbieraliśmy w sumie 900zł. Kwotę w marcu przekażemy naszej absolwentce. Bardzo dziekujemy za ogromne zainteresowanie , ogromne serce i wrażliowść na krzywdę ludzką.
JESTEŚCIE WIELCY !!! DZIĘKUJEMY!!
"WALENTYNKA DLA KASI"
Rozpoczął się luty - miesiąc , w którym obchodzimy święto św. Walentego. Wzorem lat ubiegłych świetlica szkolna organizuje akcję charytatywną „Walentynka dla Kasi”. Jej celem jest wsparcie, pomoc w rekonwalescencji absolwentki naszej szkoły - Katarzyny Banaszek.
Zapraszamy Państwa do udziału w poczcie walentynkowej. Od dnia 08.02-12.02.2021 nauczyciele świetlicy będą roznosić karty walentynkowe, które dzieci będą mogły kupić wrzucając dowolną kwotę do skarbonki. Karty zawierać będą życzenia walentynkowe oraz miejsce na wpisanie adresata. Uzupełnioną walentynkę dzieci będą mogły wrzucić do skrzyneczki znajdującej się w świetlicy szkolnej lub zabrać do domu i wręczyć bliskiej osobie. 15 lutego, w poniedziałek, kartki wrzucone do skrzynki w świetlicy zostaną przekazane adresatom.
Akcja „Walentynka dla Kasi” zostanie przeprowadzona zgodnie z obowiązującymi nas wszystkich zasadami, w reżimie sanitarnym (kartki walentynkowe zostały przygotowane wcześniej, przeszły stosowną kwarantannę).
Pamiętajmy – nawet drobna rzecz powtórzona wiele razy może zdziałać cuda; nawet niewielka kwota może przyczynić się do powrotu do zdrowia Kasi.
Lekcje muzealne
- 14
Uczniowie klas IV-VIII na lekcjach historii prowadzonych przez p. R. Mechlińską i na lekcjach EDB i lekcji wychowawczej prowadzonych przez p. M. Boszko uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez edukatorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Tematyka lekcji muzealnych to:
- Jak król Kazimierz mury i zamek w Płocku budował.
- Jak Gall Anonim kronikę pisał.
- Co to jest muzeum?
Lekcje te są doskonałą okazją do zdobycia przez uczniów nowych wiadomości i rozwijania ich zainteresowań.
Dzieci wysłuchały opowieści o czasach króla Kazimierza Wielkiego i poznały płockie budowle ufundowane przez króla. Opowieść edukatora została wzbogacona ilustracjami płockich zabytków związanych z czasami władcy.
Podczas lekcji zatytułowanej ,,Jak Gall Anonim kronikę pisał” uczniowie dowiedzieli się kim był Gall Anonim, co to jest kronika i manuskrypt. Poznali rodzaje pisma np. cyrylicę, pismo arabskie, zobaczyli jak pisze się gęsim piórem, ale też glinianą i woskową tabliczkę, papirus, pergamin i książki na łańcuchach.
Poznali też pracę muzealnika. Dowiedzieli się co robią i kim są muzealnicy, co to jest wystawa, kolekcja, eksponat, w jakim celu istnieją muzea i kiedy pojawiły się pierwsze z nich.
Po każdej lekcji uczniowie otrzymali zadania do samodzielnego wykonania: quizy, krzyżówki, karty pracy.
Prezentujemy pracę uczniów podczas lekcji i prace plastyczne wykonane przez uczniów klas 4 i 6.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
29. Finał WOŚP już za nami!
Społeczność naszej szkoły po raz kolejny przyłączyła się do zbiórki zorganizowanej przez Wielką orkiestrę Świątecznej Pomocy. Nasi dzielni wolontariusze zebrali do swoich puszek łączmie 2.582,12 PLN. Dodatkowo Klaudia Piecka, wykorzystując nowe wirtualne możliwości kwestowania, założyła eSkarbonkę. Efekt jej zbiórki można zobaczyć w podanym linku: eskarbonka.wosp.org.pl/eyd5r8
Gratulujemy naszym Wolontariuszom!
Dziękujemy wszystkim Darczyńcom za ich hojne serca!
1
Bezpieczna zima z WOPR Płock
Drodzy Uczniowie
Na prośbę Rejonowego Płockiego WOPR przekazujemy filmik skierowany do dzieci i młodzieży z płockich szkół dotyczący zachowań na zamarzniętych akwenach wodnych pt."Bezpieczna zima z WOPR Płock". Załączam link.
https://www.youtube.com/watch?v=UPsZY0TkJvU&feature=youtu.be
https://youtu.be/3COZNADB6WU
WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY - eSKARBONKA
Szanowni Rodzice, Drodzy Nauczyciele,
Niżej zamieszczamy link do pisma wraz z informacjami Szefowej Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Płocku – Pani Litosławy Koper dotyczącego eSkarbonki organizowanej w ramach WOŚP.
Zapraszamy na wyjątkowe jasełka
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zapraszamy na wyjątkowe jasełka.
Naszą szkolną tradycją jest przygotowanie jasełek. Nie zrezygnowaliśmy z niej także w tym roku.Zapraszamy do obejrzenia filmu. Wesołych Świąt!!!
https://drive.google.com/file/d/1MFZXx0vQKjVrY-f2Vvz9iIBpnKXi_0A3/view?usp=sharing
Turniej szachowy o puchar Wójta Gminy Gostynin.
To najprawdopodobniej jedyna impreza, która w ostatnim czasie odbyła się w "realu". Była nią rywalizacja o puchar Wójta Gminy Gostynin w Szachach. Wzięli w niej udział dwaj nasi dzielni szachiści Igor Zych z klasy 8 a i Dorian Sałaciński z klasy 8 c. W silnie obsadzonym turnieju Igor Zych zajął bardzo dobre 4 miejsce a Dorian Sałaciński 8. Naszymi młodymi mistrzami królewskiej gry jak zwykle dowodził Pan Tomasz Siczek, Który również z powodzeniem walczył w turniejowych rozgrywkach. W tym miejscu należy jednocześnie dodać, że Pan Tomasz w miniony piątek rywalizował w III Branżowych Mistrzostwach Polski w Szachach Błyskawicznych, których zajął wysokie 22 miejsce. Gratulujemy zawodnikom i trenerowi.
Wyniki konkursu
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wyniki konkursu.
2W listopadzie został ogłoszony konkurs plastyczny dla klas I-III oraz filmowy dla klas IV- VIII. Obydwa konkursy były zorganizowane w ramach programu "Aby zdrowym być, trzeba umieć żyć ". Prace, które zostały przesłane były przepiękne i trudne do oceny przez Komisję i Internautów.
Dziś już wiemy kim są laureaci konkursów. Według podliczonych punktów zostały przyznane następujące nagrody: I,II III miejsce oraz Grand Prix (wyróżnienie). Wszystkim laureatom GRATULUJEMY!!! Z powodu sytuacji, jaka jest w danej chwili, nagrody zostaną wręczone po feriach przez wychowawców z zachowaniem reżimu sanitarnego. Dyplomy zostaną przesłane przez internet na konto gmail.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie