Koło PCK
Dnia 10.12.2015 w naszej szkole odbyły się wykłady dla klas pierwszych zorganizowane przez Zespół Medycznych Szkół Policealnych we współpracy z naszym szkolnym kołem PCK. Dzieci miały możliwość obejrzenia plakatów układu mięśniowego i kostnego człowieka. Uczniowie "Medyka" zaprezentowali naszym Maluchom prawidłowe i nieprawidłowe postawy ciała oraz konsekwencje złych nawyków w późniejszych latach. Pierwszaki mogły także poznać w praktyce podstawowe metody masażu i ćwiczenia dla zdrowia kręgosłupa.
Kiermasz ozdób świątecznych- sukces
Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie i Nauczyciele,
Dziękujemy za zainteresowanie naszym kiermaszem. Ponad 200 różnorodnych ozdób bożonarodzeniowych zaledwie w półtora dnia znalazło nabywców. Teraz komisyjnie policzymy pieniądze, a następnie zakupimy do świetlicy szkolnej najbardziej potrzebne rzeczy. Myślimy m.in. o artykułach do zajęć plastycznych i sportowych. Potrzeby są duże.
Kiermasz miał na celu przede wszystkim pokazanie i pochwalenie się tym co robimy podczas zajęć świetlicowych. Do takiego działania od wielu już lat zachęcali nas rodzice.
M.Ż.
Kiermasz bożonarodzeniowy
Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice !
Z inicjatywy pani Olgi Gray organizujemy kiermasz ozdób i upominków bożonarodzeniowych.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych już w najbliższy czwartek- tj. 10 grudnia br. od godziny 8,00.
Do nabycia będą zabawki ręcznie robione, choinki, stroiki i szereg innych rzeczy, które ozdobią każde wnętrze. Wszystkie prace powstały w świetlicy szkolnej pod kierunkiem przede wszystkim pani Olgi Gray, z dużym zaangażowaniem pani Hanny Sztupeckiej i przy lekkim :) wsparciu pani Marii Żóltowskiej. Cena ozdób będzie tak skalkulowana, by przede wszystkim zwróciły się koszty wykorzystanych materiałów. Ewentualny zysk zostanie przeznaczony na doposażenie świetlicy w artykuły do prac plastycznych i zajęć sporotwych.
ZAPRASZAMY :)
M.Ż.
Wizyta klas I-III w fabryce bombek i ozdób choinkowych.
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, czyli czas radosnego oczekiwania na narodziny Zbawiciela. Uczniowie naszej szkoły już od początku grudnia zgodnie z tradycją przygotowują się do tego momentu. W każdej klasie pojawiła się pięknie ustrojona choinka, w okolicach 6 grudnia wszystkich uczniów odwiedził św. Mikołaj, milusińscy ze świetlicy szkolnej przygotowali świąteczny kiermasz ozdób bożonarodzeniowych, przedstawiciele klas czwartych i piątych stroili choinkę na Rynku Starego Miasta w Płocku, a dzieci z klas młodszych odwiedzili fabrykę bombek w Piotrkowie Trybunalskim. Uczestnicy wycieczki poznali technologię wytwarzania bombek i ozdób choinkowych. Obserwowali moment powstawania szklanych kul i innych kształtów poprzez ogrzewanie szklanej rurki, potem kąpiel i suszenie w specjalnych suszarniach, malowanie na jednolity kolor, aż w końcu dekorowanie. Efektownym elementem produkcji bombek, było ich ręczne ozdabianie. Wszystkie wzory na bombkach, były najpierw rysowane, a następnie kolorowane i obsypywane brokatem. Najciekawszym momentem wycieczki było uczestnictwo w warsztatach własnoręcznego dekorowania bombek. Dzieci mogły według własnego pomysłu ozdobić bombki i zadedykować je najbliższym. Wycieczka była bardzo ciekawa i z pewnością dostarczyła dzieciom niezwykłych wrażeń i bodźców wzrokowych. Zdięcia w albumie fotograficznym. Kolejnym etapem szkolnych przygotowań do świąt będzie udział w apelu wigilijnym, który planowany jest na 22 grudnia.
Udział w XII edycji miejskiego konkursu plastycznego z cyklu "Tradycje i zwyczaje polskie" na najciekawszą szopkę bożonarodzeniową.
W ramach zajęć świetlicowych przygotowaliśmy szopkę autorstwa:
- Mateusz Pessel - uczeń kl. I
- Wiktoria Mączewska - uczennica klasy II
- Dorian Sałaciński - uczeń kl. III
Praca powstała pod kierunkiem pani Marii Żółtowskiej.
M.Ż.
Udział uczniów ze świetlicy szkolnej w konkursie plastycznym na Najciekawszą kartę świąteczną
Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkonej wzięli udział w konkursie plastycznym dla dzieci i młodzieży ogłoszonym przez Urząd Miasta Płocka i Młodzieżowy Dom Kultury im. Króla Maciusia Pierwszego
na Najładniejszą kartkę świąteczną- konkurs przeznaczony był dla dzieci i młodzieży w wieku 4 - 15 lat.
- Tematyka prac: Święta Bożego Narodzenia. Mile widziane kartki z motywem płockim.
- Format prac: A-5
- Technika dowolna (płaska, bez plasteliny, waty, stłuczonych bombek itp.).
Prezydent Miasta Płocka przyzna również nagrodę za najładniejszą kartkę z motywem płockim.
Uroczyste rozstrzygnięcie Konkursu połączone z otwarciem wystawy i wręczeniem nagród nastąpi dnia 14 grudnia 2015 r.
(poniedziałek), o godzinie 12.00 w Galerii Twórczości Plastycznej Dziecka w MDK, ul. Tumska 9a
Na konkurs wysłaliśmy 18 najciekawszych prac wykonanych głównie przez pierwszoklasistów, a także uczniów klas trzecich.
Prace przygotowane zostały w świetlicy szkolnej pod kierunkeim pani Marii Żóltowskiej i pani Hanny Sztupeckiej.
M.Ż.
Udany występ naszych tenisistek - Kraków 2015
W rozgrywanym w Krakowie w dn.28-29.11.2015r Finale Drużynowego Turnieju Uczniowskiego Julia Czubakowska i Alicja Firszt zajęły VII miejsce.W pierwszej fazie zawody rozgrywane były systemem grupowym. Nasze dziewczęta uzyskały następujące wyniki: z UKS Warta Kostrzyń nad Odrą(woj.Lubuskie)0-3, z UKTS Jaroszowiec (woj.Małopolskie)3-0 i z LUKS Fala Piotrawin (woj.Lubelskie) 1-3.Jak się później okazało była to najsilniejsza grupa ,gdyż obydwie drużyny z którymi przegraliśmy znalazły się w strefie medalowej.W spotkaniach o VII miejsce pokonaliśmy pewnie zespoły z woj.Śląskiego i Wielkopolskiego w stosunku 3-0.Podkreślić należy ,że nasze zawodniczki rywalizowały z przeciwniczkami o rok starszymi od siebie.
M.Ż.
Mikołajki.
6 grudnia wspomina się świętego Mikołaja. To dla wielu dzieci w Polsce i na świecie szczególnie wyczekiwany dzień. Wtedy, zgodnie z tradycją, św. Mikołaj roznosi prezenty. Choć współcześnie "w jego imieniu" działają najczęściej rodzice i bliscy albo kolorowi przebierańcy, ten popularny święty istniał naprawdę. I naprawdę dawał prezenty. Życzymy Wszystkim i tym młodszym i tym nieco starszym wymarzonych prezentów od Mikołaja.
Sukcesy sportowe klas II i III na terenie miasta Płocka.
W dniu 4.12.2015 r odbył się event międzyszkolny, w których brali udział uczniowie klas drugich i trzecich . Podczas imprezy sportowej dzieci rywalizowały w zabawach lekkoatletycznych: rzuty oszczepem, rzuty piłką lekarską, bieg przez płotki, skoki na krzyżakach, bieg po drabince koordynacyjnej. W zawodach rywalizowało aż 12 drużyn z całego miasta, nasza szkoła zajęła wysokie 3 miejsce!Jest to bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę fakt, że zgłosiło się tyle drużyn. Wielkie Brawa dla "Małych Skrzatów". Małych sportowców do rywalizacji sportowych przygotował nauczyciel w-f p.Jack Piotrowski. Gratulujemy i życzymy kolejnych udanych sukcesów sportowych.
zdjęcia w załączniku
B-jak Bezpieczny, N jak Niechroniony
30 XI 2015r. odbył się apel dla uczniów klas IV-VI, poświęcony propagowaniu bezpieczeństwa pieszych - Niechronionych, w ramach realizacji programu "B - jak Bezpieczny, N - jak Niechroniony" realizowany na terenie województwa mazowieckiego. Program zyskał aprobatę Marszałka Województwa - A. Struzika.Uczniowie obejrzeli film "Droga", w którym ukazano zagrożenia na drodze grożące pieszym, w tym dzieciom. Przedstawiono również prawidłowe zachowania na drodze. Pani B. Piotrowska w przygotowanej prezentacji odniosła się do filmu, jak również ukazała w liczbach i na wykresach fatalny stan Polski na tle Europy, pod względem liczby zabitych i rannych pieszych. Uczniowie z klasy IVb przedstawili inscenizację dotyczącą prawidłowego zachowania się pieszych w ruchu drogowym. Inni uczniowie z klasy IV b przedstawili "Modę na odblaski". Zaprojektowali stroje i zaprezentowali je przed kolegami.
W ramach realizacji programu "B&N" uczniowie klas czwartych przygotowali wystawę prac promujących odblaski, a uczniowie klas piątych i szóstych, na zajęciach komputerowych, stworzyli ulotki propagujące bezpieczeństwo pieszych.
Więcej o założeniach programu można przeczytać w zakładce "Realizowane projekty".
Czas obdarowywania
Oszaleliśmy na punkcie mądrej pomocy!
Powstał więc pomysł dla osób, które mają wielkie serce i chcą zaangażować się w pomoc potrzebującym. Od 18.11. 2015r. do 11.12.2015r. na terenie naszej szkoły odbywa się zbiórka żywności z długim terminem ważności oraz artykułów przemysłowych (środki czystości). Dzieci przynoszą cukier, herbatę, ryż, płatki, konserwy itp oraz środki czystości do gabinetu logopedy szkolnego, do p. M. Turek, sala nr 20.
Paczki powstałe z tych produktów trafią przed Świętami Bożego Narodzenia do rodzin uczniów naszej szkoły, będących w trudnej sytuacji materialnej.Równolegle do wyżej wymienionej akcji, ma miejsce rozprowadzanie CEGIEŁEK, każda po 2zł (do 18 XII), w ramach wieloletniej akcji naszej szkoły "Podajmy sobie dłoń"(organizowanej przez p. M. Milewską i p. B. Piotrowską). Uzyskana kwota zostanie wpłacona, już poraz piąty, na konto "Choinki Dobroczyńców"- akcji Gazety Wyborczej.
Zaangażowanie w akcje mające miejsce w naszej szkole jest całkowicie dobrowolne. Uczymy się empatii i umiejętnosci dzielenia się.
Wszystkim Darczyńcom serdecznie dziękujemy! Ty również oszalej na punkcie pomocy!
Sukcesy naszych młodych lekkoatletów.
Sukcesy Naszych Uczniów w międzywojewódzkich zawodach lekkoatletycznych na Hali AWF Warszawa 29.11.2015.
Zawodnicy rywalizowali maksymalnie w jednej konkurencji biegowej (60 m, 300 m, 600 m / 1000 m) i jednej technicznej (skok w dal, skok wzwyż, rzut piłką lekarską / pchnięcie kulą).
Kolejny raz Nasi lekkoatleci udowodnili swoją "klasę". W zawodach rywalizowali uczniowie z dwóch województw: mazowieckie i lubelskie. Poziom zawodów był bardzo wysoki, w każdej konkurencji startowało wielu zawodników. Nie przeszkodziło to Nam, aby i tym razem stanąć na podium a nawet Wygrać!
Oto Nasi Mistrzowie
I miejsce w biegu na 60 m zajął Mateusz Miszczuk z klasy 4a
I miejsce w rzucie piłką lekarską zajął Igor Wojciechowski z klasy 4b
Brązowi Medaliści
III miejsce w skoku wzwyż zajął Wojciech Golacik z klasy 4a
III miejsce w rzucie piłką lekarską zajęła Karolina Weber z klasy 5s
Niewiele do podium zabrakło Igorowi Wojciechowskiemu w biegu na dystansie 300 m, który zajął IV miejsce przegrywając walkę o medal o jedną sekundę. Gratulujemy zawodnikom i trenerowi p.Jackowi Piotrowskiemu!
Zabawa andrzejkowa.
Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat rzeczywisty łączy się ze światem magii, czarów, wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, kultywowania polskich tradycji i obrzędów ludowych. Uczniowie z klas pierwszych, drugich i trzecich w strojach ze świata bajek i baśni, rozpoczęli bal andrzejkowy przy dźwiękach znanych przebojów muzycznych. Radosne pląsy, rozpędzone węże, wspólne tańce w parach i w gromadach klasowych, sprawiły dzieciakom ogromną frajdę. W czasie zabawy, dzieci mogły skorzystać z wróżb andrzejkowych zorganizowanych przez nauczycieli biblioteki p.Tomasza Siczka i p.Agnieszkę Wojdę. W salach lekcyjnych były zorganizowane słodkie poczęstunki dla aktywnych uczestników zabawy. Andrzejki były bardzo udaną imprezą szkolną, szczególnie dla pierwszaków dla których był to pierwszy taki bal, który przeniósł dzieci w świat marzeń, fantazji i pokazał, że w szkole można się świetnie bawić. Zdjęcia z balu w albumie fotograficznym.
Wizyta STRAŻY POŻARNEJ w SP 20 w Płocku.
W dniu 27 listopada uczniowie klas drugich spotkali się z funkcjonariuszem straży pożarnej w ramach realizacji programu Smok Mądragon daje radę. Zadania strażaków w czasie pożarów, wypadków drogowych, klęsk żywiołowych, zadania specjalne oraz postępowanie w sytuacjach zagrożenia życia, to tylko niektóre problemy poruszane przez funkcjonariusza straży pożarnej na spotkaniu. Prezentacja umundurowania, wybranego sprzętu używanego w akcjach ratowniczych, to kolejne atrakcje w czasie tego pokazu. Uczniowie zainscenizowali scenki dramowe, w których przedstawili działania w sytuacjach alarmowych. Spotkanie było bardzo udane i z pewnością utrwaliło dzieciom dotychczasową wiedzę o pracy strażaka, jak i dostarczyło nowej.
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w Dwudziestce.
„Nie ma dzieci, są ludzie..." - słowa Janusza Korczaka, to myśl przewodnia apelu upamiętniającego Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, przypadający 20 listopada. Uroczystość przygotowali uczniowie klas drugich ze Szkoły Podstawowej Nr 20 im. Władysława Broniewskiego w Płocku, pod kierunkiem swoich nauczycielek p. Małgorzaty Stawiarskiej, p. Agnieszki Kawczyńskiej i p. Anny Wasilewskiej.
Postać Króla Maciusia, kolorowe dekoracje i stroje, a co najważniejsze, atrakcyjny program słowno – muzyczny, uświadomił wszystkim dzieciom, że mają własne prawa. Podczas uroczystości uczniowie obejrzeli i wysłuchali wystąpienia Rzecznika Praw Dziecka, p. Marka Michalaka, który kilkakrotnie podkreślał, jak ważne są dzieci i że należy im się szacunek.
Dzieci obejrzały również teatrzyk pt.„Jak Piotruś zaprzyjaźnił się z królem”, który był wspaniałą lekcją nie tylko dla dzieci, ale i dla wielu dorosłych. Uczniowie klas I - III wzięli również udział w konkursie plastycznym pt. „Mamy swoje prawa", którego laureatami zostali:
I miejsce – Julia Szwech kl.2c, Zuzanna Brudzyńska kl.3b
II miejsce- Julia Kozłowska kl.1b, Oliwia Reda kl.2a, Zuzanna Dąbrowska kl.3a
III miejsce- Lilianna Turek kl.2b, Dominik Kajetaniak kl.3b
Dzięki uprzejmości sponsorów, dzieci zostały nagrodzone pięknymi plecakami. Pozostałe dzieci biorące udział w konkursie plastycznym zostały wyróżnione pamiątkowymi Pocztówkami Korczakowskimi.
Całość uroczystości uświetniła obecność p. Romy Ludwickiej, która jest animatorką działań korczakowskich, najlepszym edukatorem upowszechniającym dzieło Janusza Korczaka i autorką programu Wtorki Korczakowskie, których uczestnikami są uczniowie klas II z naszej szkoły. Rozpowszechniona idea działań korczakowskich na rzecz dziecka przez p. Romę Ludwicką zaowocowała przygotowaniem pięknego występu dla całej społeczności szkolnej naszej szkoły. Dziękujemy!
Przedstawienie "Kłamstwa kozy" wystawiane przez Teatr Lalek "Pionokio".
Dzięki długoletniej współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem Oddział Rejonowy w Płocku, w poniedziałek 16 listopada, uczniowie naszej szkoły oglądali przedstawienie „Kłamstwa kozy” wystawione przez Teatr Lalek „Pinokio” z Nowego Sącza. Dzieci miały niepowtarzaną okazję zobaczyć zupełnie inną formę teatru jakim jest teatr lalkowy. Bajka poruszała ważny problem wychowawczy, dotyczący kłamstwa wśród dzieci. Kukiełki w zabawny sposób pokazały, czym kończy się kłamstwo i nieposłuszeństwo. Główna bohaterka przedstawienia, rozbrykana, zarozumiała i niesforna koza oszukiwała i wykorzystywała dobro i szlachetność swojej gospodyni i pastuszki Paulinki. Gospodyni za złe zachowanie, wypędza ją z domu. Niesforna, ale pomysłowa koza szybko wprowadza się do domu lisa. Przyjaciele rudzielca próbują dobrym słowem przekonać kozę, żeby ustąpiła i wyprowadziła się z zajętego mieszkania, ale niestety upór i krnąbrność kozy jest nieugięta. Dopiero mały jeżyk daje nauczkę nieznośnej kozie. Bajka kończy się pozytywnym morałem. Po obejrzeniu przedstawienia dzieci z pewnością zrozumiały, że nie warto kłamać, oszukiwać, a nieposłuszeństwo kończy się przykrymi konsekwencjami.
Narodowe Święto Niepodległości w SP 20.
„Dzisiaj wielka jest rocznica -
Jedenasty Listopada!
Tym co zmarli za Ojczyznę,
Hołd wdzięczności Polska składa...” Takimi słowami rozpoczęli apel niepodległościowy uczniowie klas III. Świetnie dobrany montaż słowno – muzyczny przybliżył zrozumienie złożonej historii Polski wszystkim uczniom z naszej szkoły. Miłość do Ojczyzny, bohaterska walka o wolność, wywalczenie niepodległości, to najważniejsze hasła, które wybrzmiewały na apelu. Pieśni patriotyczne wykonane przez trzecioklasistów były wyrazem radości i optymizmu z życia w wolnym kraju. Apel został przygotowany pod kierunkiem wychowawców klas III p.Renaty Mechlińskiej, p.Małgorzaty Boszko i p.Moniki Palmąki. Program patriotyczny Narodowego Święta Niepodległości został wystawiony przez uczniów klas III w kościele Św.Jakuba Apostoła w Imielnicy w dniu 11 listopada o godz.9.00..
Spotkanie uczniów klas III z pisarzem Kazimierzem Szymeczko.
W dniu 29 paxdziernika w Filii Nr 10 Książnicy Płockiej przy ul.Borowickiej gościł pisarz Kazimierz Szymeczko, autor opowiadań dla dzieci i książek dla młodzieży. Było to spotkanie autorskie w ramach propagowania twórczości dziecięcej i młodzieżowej. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas III razem z wychowawcami.
Na początku spotkania, Kazimierz Szymeczko w kilku zdaniach przedstawił się i jak mówił, pierwszy jego literacki tekst ukazał się w 1996 roku w „Guliwerze”, a potem ukazywały się już jego opowiadania i książki. – Od jakiegoś czasu mogę przedstawiać się jako pisarz – opowiadał. Dalsza część spotkania przebiegała już w formie rozmowy – dzieci zadawały pytania, a miały ich mnóstwo. Pytały gościa m.in. o to ile książek napisał, która jest najdłuższa, jakie książki sam lubi czytać, czy trudno jest pisać dla dzieci, a także o to, czy ma żonę i dzieci oraz czego się najbardziej boi. Kazimierz Szymeczko ciekawie i z humorem odpowiadał. Przy okazji pokazywał swoje książki, w tym: „Historię Polski w opowieściach”, „Pomolowaną historię", "Opowieści moli książkowych”, „Pościg za czarną Hondą”, „Kłopoty komendanta Roka”. Mówił, że pisarz musi mieć pomysły na książki i umieć je przelać na papier. Zapytany o liczbę książek odpowiedział, że napisał 200 różnych tekstów, w tym 11 książek, a gdyby policzyć wszystkie jego książki, które zostały wydrukowane, to byłby ich cały jeden wagon kolejowy. Na koniec spotkania, pisarz przeczytał fragment swojej książki, a następnie rozdawał dzieciom swoje autografy.
Wycieczka do Ogrodu Botanicznego w Powsinie.
W czwartek 5 listopada uczniowie klasy IIa i IIb, a 19 listopada - uczniowie z klas IV i V byli na wycieczce w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie. Ogród powitał dzieci jesiennymi kolorami. Liście prezentowały się odcieniami brązu, czerwieni, pomarańczu i żółcieni. Różnorodne kolory i kształty liści budziły zachwyt dzieci. Ogród wyglądał jak zaczarowany. W pawilonie Botanicznym dzieci wysłuchały prezentacji o jesiennych liściach. Wykonały również doświadczenie przyrodnicze, które później mogły oglądać pod elektronicznym mikroskopem. W szklarni oglądały niezwykłe rośliny egzotyczne. Podziwiały owoce cytryn, mandarynek, pomarańczy, limonek i wiele innych owoców i roślin egzotycznych. Niezwykłe wrażenie na dzieciach zrobiły różne gatunki kaktusów, które osiągały ogromne rozmiary. Przewodnik, który z niezwykłą pasją opowiadał dzieciom o roślinach egzotycznych, rozbudził w nich chęć słuchania i poszerzanie wiedzy na ten temat. Uczniowie zasypywali przewodnika różnymi pytaniami. Pobyt w Ogrodzie Botoanicznym był bardzo ciekawą lekcją przyrody, która poprzez doświadczenie i eksperymentowanie dostarczyła uczniom wiedzy i przeżyć. Kolejnym etapem wycieczki był pobyt na Zamku Królewskim w Warszawie. Dzieci zwiedziły najważniejsze komnaty i sale królewskie. Ostatnim etapem wycieczki był spacer wokół murów zamku. Uczniowie zobaczyli Kolumnę Zygmunta III Wazy, Pomnik Małego Powstańca i Syrenki Romantycznej na Starym Mieście. Wycieczka była bardzo udana.
Archiwum Aktualności