Tradycyjnie już, u progu rozpoczynających się wakacji, na terenie szkoły odbyła się impreza plenerowa, której celem było podsumowanie działań profilaktycznych realizowanych w ramach projektu pod hasłem „Aby zdrowym być, trzeba umieć żyć”.
W ramach cyklu zajęć poprzedzających festyn w klasach zostały przeprowadzone zajęcia, na których realizowane były tematy związane z hasłem przewodnim akcji. Podczas tych zajęć stosowane były metody aktywizujące takie jak: burza mózgów, drama, dialogowanie, wizualizacja. Zajęcia prowadzili wychowawcy klas. Uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym pod hasłem „Aby zdrowym być, trzeba umieć żyć”. Na konkurs wpłynęły 57 prac wykonanych różnymi technikami plastycznymi (akwarela, collage, wydzieranka, wyklejanka, kredka itp.). 12 najciekawszych prac zostało wyróżnionych, a ich autorzy otrzymali drobne upominki.
Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych przygotowali konkursową prezentację multimedialną w programie PowerPoint pod hasłem „Aby zdrowym być, trzeba umieć żyć”. Na poziomie klas czwartych najciekawszą pracę wykonała Maja Celmer, klas piątych Magdalena Wójcik, szóstych Maja Wisniewska.
Do współpracy w realizacji VIII już edycji programu – finansowanego ze środków Urzędu Miasta Płocka Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych – zaprosilismy m.in. :
- Płockie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe- Drużynę 11.
- Stowarzyszenie „627 KM” prężnie działające między innymi na rzecz mieszkańców osiedla Borowiczki;
- Ochotniczą Straż Pożarną w Płocku- Borowiczkach
- Stajnię " Nad Wisłą" pana Roberta Machowskiego
- Firmę Sebex - największą firmą w Polsce, pod względem ilości obsługiwanych placówek oświatowych, realizującą programy „Szklanka Mleka” i “Owoce w Szkole” .
- Centrum Tańca Wasilewski-Felska z Warszawy.
Festyn poprzedzony był spotkaniem z ratownikami Płockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Swoją obecnością zaszczycił nas m.in. pan Piotr Lisocki. Wiceprezes PWOPR, kierownik Drużyny 11, Instruktor WOPR, Instruktor Ratownictwa Lodowego, nurek AOWD.
Pan Piotr Lisocki przypomnił podstawowe zasady bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego opalania, a także udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie czynnie uczestniczyli w tej niezwykle interesującej lekcji. Zadawali ciekawe i ważne pytania.
Następnie wszyscy uczestnicy dzisiejszego spotkania przeszli na boiska szkolne, gdzie brali udział w rozgrywkach sportowych i zabawach ruchowych. W tym samym czasie członkowie Stowarzyszenia "627 KM" prowadzili niezwykle ciekawe warsztaty pod hasłem " Dotknij muzyki - zobacz jak to działa"
Propozycja skierowana była do osób interesujących się muzyką. W ramach warsztatów można było posiąść podstawowe umiejętności miksowania oraz produkcji muzyki, z uwzględnieniem poszerzenia wiedzy na temat stylów muzycznych. Każdy uczestnik warsztatów mógł swoją pracę zapisać na swoim przenośnym nośniku pamięci.
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz „ United For Sporting Dogs ”. Pokaz drużyny sportowej, zajmującej się trenowaniem i tresurą psów. Grupa działa i rozwija się prężnie od roku. Organizuje pokazy w naszym mieście. Pokaz przygotowali czlonkowie Stowarzyszenia "627 KM".
Odbył sie także międzyklasowy turniej piłki nożnej uczniów klas IV - VI prowadzony przez pana Jacka Piotrowskiego, a także na mniejszym boisku uczniów klas I - III. Tu sędziował pan Grzegorz Lipczyński. Zwycięskie drużyny w nagrodę, otrzymały piłki do piłki noznej.
Zarówno uczniowie jak i rodzice brali udział w licznych konkurencjach zabawowo- sportowych. Najwięcej emocji wywołała "siatkówka" balonami napełnionymi wodą.
Każdy uczestnik dzisiejszej imprezy, spośród różnorodnych propozycji, mógł wybrać coś dla siebie zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Mógł też znaleźć pomysł na spędzanie wolnego czasu nie tylko w nadchodzące wakacyjne dni. Działały bowiem takie stanowiska, jak:
- Mody i urody- gdzie można było oddać się w ręce profesjonalnych wizażystek i "zdobyć" niecodzienny makijaż wykonany przez konsultantki AVON Płock współpracujące ze Stwoarzyszeniem "627 KM"
- Malarstwa artystycznego - tu pod czujnym okiem pani Olgi Gray barw nabierała przestrzenna budowla.
- Czary mary. Balonowe niespodzianki - gdzie nasza pani logopeda - pani Magdalena Turek - po raz kolejny udowodniła, że jak mało kto potrafi ze zwykłych balonów wyczarować prawdziwe cudeńka.
- Pracownia rzeźby - pod opieką pana Tomasza Siczka
- Pracownia „krawiectwa artystycznego", w której pod opieką pani Agnieszki Wojdy można było własnoręcznie uszyć maskotkę- przytulankę.
- Pracownia kreatywności. Na tym stanowisku królowała masa solna. Każdy, kto tylko miał ochotę mógł spróbować swoich sił w tworzeniu oryginalnych prac. Pomocą służyły tu dwie panie. Pani Bogumiła Piotrowska i Katarzyna Kacprzak.
- Stanowisko pod hasłem "Wiem co jem". Pani Elżbieta Skórka z firmy SEBEX zapraszała do degustacji świeżo wyciśniętych soków owocowo-warzywnych, a stołowka szkolna serwowała smaczne, pełne witamin, zdrowe przekąski z owoców. W ten oto sposób zachęcaliśmy zarówno dzieci, jak i dorosłych do zdrowego odżywiania się. Do świadomych i dobrych wyborów codziennego menu.
- Wystawa wyposażenia militarnego i replik airsoft - tu "rządzili" młodzi ludzie, którzy nie mają czasu na nudę. Ich pasją jest m.in. rekonstrukcja zdarzeń historycznych. W grupie tej działa m.in.nasz były uczeń.
- Postaw na rodzinę - tu odbywało się podsumowanie programu profilaktycznego, pilotowanego przez panią pedagog Mariolę Kubiak, pod hasłem "Postaw na rodzinę"
- Domowi Dedektywi. Podobnie jak wyżej. Pod kierunkiem pani pedagog w obecności wychowawców klas, a także rodziców odbyło się podsumowanie działań programu profilaktycznego.
Ciekawość wzbudzała obecność służb mundurowych. Pojawiły się one nagle i niespodziewanie. Można rzec, że przyjechały szybko - "jak do pożaru". Okazało się, że to grupa strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Borowiczkach. Każdy, kto tylko miał na to ochotę, mógł zasiąść za "sterami" nowiutkiego wozu strażackiego. Przymierzyć elementy umundurowania i poczuć się jak bohater książki Czesława Janczarskiego pod tytułem "Jak Wojtek został strażakiem".
Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się propozycja STAJNI "Nad Wisłą" pana Roberta Machowskiego. Młodsi uczestnicy festynu mogli zasiąść w siodle i otrzymać krótką lekcję jazdy konnej. Dla jednych była to pierwsza w ich życiu konna przejażdżka. Dla innych kontynuacja lekcji jakie pobierają w Stajni "Nad Wisłą" już od dłuższego czasu. Jedno jest jednak pewne. Wszystkim "jeźdźcom" sprawiało to ogromną radość.
Dzisiejsze spotkanie umilała nam muzyka, a także prezentacja grup tanecznych przygotowanych przez instruktorów z Ogólnopolskiej Szkółki Tańca Wasilewski-Felska w Warszawie i szkolną grupę przygotowaną przez panią Reginę Siwanowicz.
Jak zwykle nie zawiedli Rodzice. Grillowali, aktywnie włączali się do zabawy, wspierali nas na każdym etapie działań - za co bardzo DZIĘKUJEMY !
Imprezę zakończyliśmy tanecznym krokiem. Pani Olga Gray porwała do wspólnej, spontanicznej zabawy wszystkich uczestników dzisiejszej imprezy. Zaczęli uczniowie od prostych układów choreograficznych. Najpierw nieśmiało dołączali do nich nauczyciele, potem rodzice, młodsze i starsze rodzeństwo. Na płycie boiska pojawiało się coraz więcej osób. Po chwili w doskonałych nastrojach tańczyli już wszyscy, także panowie strażacy :).
Przebieg wydarzenia rejestrowała telewizja MULTI TV.
Wszystkim tym, którzy włączyli się przygotowanie dzisiejszej imprezy z całego serca DZIĘKUJEMY!
Jesteśmy niezwykle radzi, że nasi byli uczniowie nie zapomnieli o "swojej podstawówce" i bez względu na to, czy działają w stowarzyszeniu "627 KM', Stajni "Nad Wisła, Ochotniczej Straży Pożarnej, czy innych instytucjach - byli gotowi poświęcić swój czas i zaszczycili nas swoją obecnością. Do Nich kierujemy szczególne słowa PODZIĘKOWANIA :) i liczymy na dalszą współpracę.
Wkrótce w albumie fotograficznym będą do obejrzenia zdjęcia z tego wydarzenia.
M.Z.