Uczniowie naszej szkoły w dn.19 marca w Płońsku wzięli udział w Wiosennym Turnieju tenisa stolowego .Pierwsze miejsce zajęła Patrycja Nowicka, drugie miejsce Martyna Cicha.W młodszej kategorii 6 był Bartosz Białecki a 8 Piotr Nowicki.Patrycja i Martyna otrzymały puchary i nagrody rzeczowe.
Wiosenny turniej tenisa stołowego w Płońsku
Konkurs wiedzy o Władysławie Broniewskim
Konkurs wiedzy o szkolnym patronie14 marca odbył się szkolny konkurs wiedzy pt. „Życie i twórczość Władysława Broniewskiego”. Przystąpili do niego chętni uczniowie klas 4-8. Uczestnicy wykazali się nie tylko wiedzą na temat życia patrona naszej szkoły, ale również znajomością jego wierszy. Uczniom, którzy wykazali się największą wiedzą, Pani Dyrektor Elżbieta Kusy wręczyła nagrody.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a w szczególności laureatom, którymi zostali:
kl. 4-6
Mikołaj Krawczyński (kl.5b) Julia Kolasińska (kl. 4b)
kl.7-8
Maja Majewska (kl.7b) Lena Pączkowska (kl.7b) Filip Głód. (kl.7a)
Zmagania przygotowały: p. Adrianna Brzezińska, p. Małgorzata Boszko, p. Magdalena Cyls, p. Katarzyna Kacprzak i p. Agnieszka Wojda.
Realizacja programu edukacyjno-profilaktycznego „Akademia Lwa Honorka” w klasie 3c
- 17
Dnia 18.03. 2022 r. odbyło się spotkanie uczniów klasy III c z przedstawicielami Straży Miejskiej w celu realizacji programu edukacyjno- profilaktycznego „Akademia Lwa Honorka”. Lekcja dydaktyczna odbyła się z użyciem książeczek edukacyjnych . Ciocia Agnieszka i wujek Bartosz w bardzo ciekawy sposób rozmawiali z dziećmi o właściwym zachowaniu , zdrowym stylu życia. Uczniowie pięknie odpowiadali na zadawane pytania . Wiedzieli jak postępować właściwie i zdrowo się odżywiać .
Topienie Marzanny przez świetliczaków z grupy II i III
- 4
21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Po długiej zimie z tęsknotą wyczekujemy tego dnia i jest to duży powód do radości dla wszystkich zmęczonych zimnem i wcześnie zapadającym mrokiem. Pierwszy dzień wiosny przypada na czas równonocy wiosennej, od tego dnia dzień będzie się stopniowo wydłużał kosztem nocy. Tradycyjnym zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest topienie lub palenie Marzanny. Ma to na celu pożegnanie zimy i przywitanie wiosny. Dzieci z 2 i 3 grupy świetlicy szkolnej wraz z wychowawcami świetlicy p. Jolantą Cisną i p.Kingą Kozłowską, a także paniami asystentkami p. Agnieszką Fijołek i p. Izabelą Krajewską wybrały się na wiosenny spacer nad Wisłę, aby podtrzymać ten starodawny zwyczaj.
„Marzanna”
Idziemy przez wioskę wesołym pochodem.
Niesiemy Marzannę nad szumiącą wodę.
Radują się drzewa, weselą się domy.
Topimy Marzannę, chochoła ze słomy.
Spalimy Marzannę szkaradną,
Niech z nią troski zimowe przepadną.
Już zrobione wiosenne porządki,
Sprzątnęliśmy wszystkie kątki.
Jeszcze chłodno, jeszcze błoto na razie,
Lecz na wierzbie widziałam dziś bazie.
A wczoraj widziałam przebiśnieg, wkrótce pierwsze rozwiną się liście.
Chodźmy, chodźmy Marzannę wyrzucić!
Niech śnieg z mrozem już nie wróci.
Pójdziemy ze śpiewem radosnym,
Bo dziś musimy poszukać wiosny.
Weźmy się za ręce, gdy wiosnę spotkamy.
Niech widzi jak ładnie dla niej śpiewamy.
Grand Prix w tenisie stołowym
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w turnieju tenisa stołowego z cyklu Grand Prix Płocka.Wyniki w poszczególnych kategoriach:
Rocznik 2011 i młodsi
Dziewczęta👧🏻
1.Gnatkowska Ola
2.Drwęcka Natslia3
.Kachniewska Kalina
Chłopcy 👦🏻
3.Reorowicz Filip
4.Jarzyna Marcel
5.Róg Dawid
6.Marciniak Filip
7.Modzelewicz Oskar
8.Białecki Bartosz
Rocznik 2010-2007
1.Wróblewski Antoni
2.Nowicki Piotr
3.Gradomski Dawid
4.Sebastianowicz Adam
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym tenisistom 👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏
Pożegnanie zimy przez klasę 2a
- 3
21 marca 2022 r. klasa 2a świętowała PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY. Dzieci samodzielnie wykonały kolorowe Marzanny oraz instrumenty perkusyjne i kolorowym korowodem ruszyły nad Wisłę. Tam wesołym śpiewem oraz zabawami pożegnały zimę a powitały nową porę roku - KRÓLOWĄ WIOSNĘ. Topienie marzanny to jeden z niewielu starosłowiańskich obrzędów, który do dziś jest kultywowany, choć w zależności od regionu – w różny sposób. Marzanna to według ludowych podań słowiańska bogini, która symbolizowała śmierć. Niektórzy uważali ją wręcz za demona.Gdy po jesieni obumierała natura, wierzono, że to przez Marzannę – stąd utożsamianie jej z zimą. Śmierć Marzanny zgodnie z ludowymi wierzeniami oznaczała budzenie się przyrody do życia, a więc początek wiosny. W tym dniu boginię zastępowało inne słowiańskie bóstwo – Jaryła, które symbolizowało zieloną porę roku. Zgodnie z podaniami, by nastała wiosna, należało uśmiercić Marzannę. Symbolem marzanny była kukła, którą starosłowiańskim zwyczajem palono lub topiono. Wierzono, że obrzęd ten to pewnego rodzaju ofiara mająca zapewnić przyszły urodzaj.
Klasa 3a w Muzeum Diecezjalnym
- 27
Nasze Muzeum jest żywe - taką nazwę nosiły zajęcia muzealne, w których uczestniczyły dzieci z klasy 3 a z panią Beatą Łabiszewską i panem Tomaszem Siczkiem. Zaczęło się bardzo spokojnie, wraz z panią przewodnik oglądaliśmy zbiory w Muzeum Diecezjalnym. Następnie przeszliśmy do Płockiej Bazyliki Katedralnej, gdzie zatrzymaliśmy się przy krypcie Władysława Hermana. Kolejnym punktem naszej lekcji był teatr cieni. Aktorzy wspaniale przedstawili nam historię Płocka i hejnału płockiego. Na sam koniec dzieci odgrywały scenki przedstawiające pasowanie na rycerza. Wzbudziły one wiele radości wśród uczniów. Szczęśliwi i zmęczeni powróciliśmy do szkoły.
7b, 7c i 5b w Mediatece
- 4
Grupa uczniów z klasy 7b, 7c i 5b uczestnicząca w zajęciach koła historycznego, odwiedziła z p. R. Mechlińską Mediatekę eMke. Wzięliśmy udział w warsztatach edukacji medialnej- nauczyliśmy się tworzyć komiksy ze zdjęć przy użyciu aplikacji Comica na telefon. Doskonale się bawiliśmy. Zachęcamy- wybierzcie się do Mediateki.
Konkurs wiedzy o Ignacym Łukasiewiczu
Nie wszyscy wiedzą, że Polska jest miejscem, gdzie narodził się przemysł petrochemiczny. To tu w połowie XIX wieku a dokładniej na Podkarpaciu żył Ignacy Łukasiewicz. On jako pierwszy dokonał destylacji ropy naftowej. Dziełem tego wielkiego Polaka było zastosowanie powstałego w wyniku tego procesu chemicznego w oświetleniu. Uczennice z klasy 8a wzięły udział w konkursie wiedzy o Ignacym Łukasiewiczu, który odbył się w Bibliotece Pedagogicznej w Płocku. Ola Domagalska, Lena Gankowska i Basia Krakowska wykazały się wszechstronną wiedzą na temat naszego Szejka z Podkarpacia. Do konkursu nasze uczennice przygotował Pan Tomasz Siczek.
Szkolny Klub Wolontariatu ma już swoją nazwę
Drodzy Uczniowie! Konkurs na nazwę dla Szkolnego Klubu Wolontariatu został rozstrzygnięty! Bardzo dziękujemy za zaangażowanie i wszystkie propozycje. Z przyjemnością informujemy, że od dnia dzisiejszego nasz klub nosi nazwę "Młodzi Pomocni" 🙂 Autorką zwycięskiego pomysłu jest uczennica klasy 1a- Agnieszka Pessel. Na Agnieszkę w nagrodę za jej kreatywność czeka upominek! Gratulujemy ♥️
Przekazanie Walentynki dla Kasi przez panią dyrektor Elżbietę Kusy.
- 3
Dnia 11 marca 2022r pani Dyrektor Elżbieta Kusy przekazała siostrze Katarzyny Banaszek pieniążki , które świetlica szkolna zebrała podczas akcji charytatywnej pod hasłem „Walentynka dla Kasi” .Dla przypomnienia nasza społeczność zebrała 800zł. Kwota w weekend zostanie przekazana naszej absolwentce. My oczywiście życzymy jej zdrowia , siły w dalszej rehabilitacji … 😘… Katarzyno nie zapomnij , że jesteśmy z Tobą . Wierzymy , że twoja wewnętrzna siła potrafi zdziałać cuda. Trzymaj się i nigdy nie trać nadziei 😘😘❤️❤️❤️
Klasa 7b i 7c w Książnicy Płockiej
- 1
Klasy: 7b z p. M. Boszko i klasa 7c z p. R. Mechlińską odwiedziły Książnicę Płocką, gdzie prezentowana jest wystawa poświęcona płockiemu poecie i patronowi naszej szkoły Władysławowi Broniewskiemu. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści o dzieciństwie, młodości i dalszych burzliwych losach poety. Obejrzeliśmy zgromadzone na wystawie fotografie, różne wydania tomików poezji, wysłuchaliśmy nagrania głosu Broniewskiego czytającego swój wiersz oraz piosenek wykonanych przez różnych artystów i w różnych stylach muzycznych do wierszy poety.
Byliśmy też pod pomnikiem i rodzinnym domem Władysława Broniewskiego. Z podziwem patrzyliśmy na kilkusetletni dąb rosnący za domem, który poeta wielokrotnie opisywał w swoich wierszach.
To była doskonała okazja, aby poznać Władysława Broniewskiego nie tylko jako znanego i cenionego poetę, ale też jako zwykłego człowieka z jego wadami i słabościami.
Dziękujemy Książnicy Płockiej za ciekawe spotkania.
Wiosna też jest kobietą - Jak Świetliczaki wyobrażają sobie wiosnę
- 1
Wczoraj obchodziliśmy Dzień Kobiet . Z tej okazji każda grupa świetlicowa wykonywała portret kobiety . Portret był wykonany na tekturze tak by był trójwymiarowy . Zadaniem dzieci było przyklejenie włosów , kwiatków , motylków tak by jednocześnie nawiązać do zbliżającej się wiosny 😁.Oczywiście pomysłowość dziecka nie zna granic . Zapraszamy do obejrzenia galerii powstałych prac . Brawo dla naszych małych artystów 👏👏👏👏
Pomoc dla Ukrainy
Drodzy Darczyńcy😍
Dzięki Waszemu zaangażowaniu w poniedziałek została zawieziona kolejna dostawa darów pomocy na Ukrainę. Wszystkie panie w świetlicy dzielnie segregowały i pakowały w kartony to co zostało przyniesione . Ogromny wkład pracy ostatnich pudełeczek zawdzięczamy jednak pani K.Jakubiak , która stanęła na wysokości zadania i spakowała je w podwójnej ilości . Pomagali jej dwaj chłopcy z klasy 3c - Bruno i Dominik. To oni prowadzili wózek aż dwa razy żeby spakować wszystkie kartony do samochodu . Może nie widać tego na zdjęciach ale uwierzcie robili to z ogromnym zaangażowaniem , dumą i radością . Kochani akcja oczywiście jeszcze trwa. Zapraszamy wszystkich którzy jeszcze mają ochotę pomóc .
Pamiętajcie : DOBRO ZAWSZE WRACA W NAJMNIEJ OCZEKIWANYM MOMENCIE ❤️❤️🔥❤️❤️🔥❤️❤️🔥❤️💝
Klasa Vb w Książnicy Płockiej
- 5
Klasa 5 b z p. R. Mechlińską i z p. R. Grabowską odwiedziła Książnicę Płocką, gdzie obejrzeliśmy wystawę ,, Broniewski rozpostarty szeroko”. Poznaliśmy wiele faktów z życia poety, a szczególnie zainteresowały nas młodzieńcze lata Władysława Broniewskiego, które spędził w Płocku. Podobał nam się motyw przewodni wystawy- drzewo, symbolizujące dąb rosnący za rodzinnym domem poety. Ze wzruszeniem wysłuchaliśmy nagrania Broniewskiego czytającego swój wiersz oraz piosenek wykonanych przez różnych artystów i w różnych stylach muzycznych do wierszy artysty.
Zachwyciła nas też ,, Zaczytana ławeczka” w ogrodzie Książnicy Płockiej, w kształcie otwartej książki zaprojektowana przez znaną artystkę Laurę Wasilewską.
Wracając, zatrzymaliśmy się przy pomniku Władysława Broniewskiego odsłoniętym 10 lutego 1972 r. –w dziesiątą rocznicę śmierci poety. Pomnik został zaprojektowany przez Władysława Zemłę z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, ma 10 metrów wysokości i waży 20 ton. Przedstawia twarz poety zwróconą do Wisły, aby mógł patrzeć na Wzgórze Dominikańskie i „Królewski Las”. Na spiżowej bryle z daleka widoczne są słowa wyjęte z poezji: „PIĘKNE JESTEŚ MAZOWSZE, STĄD WZIĄŁEM SKRZYDŁA DO LOTU”.
Nieopodal znajduje się rodzinny dom poety, a w ogrodzie za domem rośnie kilkusetletni dąb– drzewo, które rozbudzało dziecięcą wyobraźnię Władka i które wielokrotnie opisywał w swoich wierszach. W późniejszych latach, ilekroć poeta był w Płocku odwiedzał dom i siadał w zadumie pod ulubionym drzewem. My też zachwyciliśmy się tym starym dębem i piękną panoramą Płocka widzianą ze Wzgórza Tumskiego.
Solidarni z Ukrainą-aktualizacja nowych
🇺🇦🇵🇱🇺🇦🇵🇱🇺🇦🇵🇱🇺🇦🇵🇱🇺🇦🇵🇱🇺🇦🇵🇱🇺🇦🇵🇱🇺🇦🇵🇱🇺🇦🇵🇱🇺🇦🇺🇦🇵🇱🇺🇦🇵🇱SOLIDARNI Z UKRAINĄ🇺🇦🇵🇱🇺🇦🇵🇱🇺🇦
Kochani ❤️Jeśli jeszcze ktoś ma zamiar zrobić zakupy i przynieść je do świetlicy szkolnej to prosimy tylko o jedno. Trzymajmy się listy najpilniejszych potrzeb . Wiemy , że Wasze serca są ogromne i chcielibyście oddać to z czego korzystacie na codzień . Dziękujemy za te wszystkie rzeczy, które do tej pory zostały przyniesione . Miło jest słyszeć, gdy dopytujecie się co jest jeszcze potrzebne . Chcielibyśmy podziękować również naszym maluszkom z klas 1-3 , którzy dzielnie pomagają w segregacji tego co jest przynoszone. Wkładają niesamowite serce a oczy błyszczą im z radości , że mogą pomóc. Dziś zaczynamy weekend , ale od poniedziałku drzwi naszej szkoły i świetlicy są dla Państwa otwarte . Niech każdy ze społeczności uczniowskiej przyniesie maleńką cegiełkę pomocy w postaci kilku rzeczy. To nie musi być ogromna torba . W tej chwili do akcji włączyło się około 100 uczniów ❤️.Niektórzy przynosili codziennie w torbach artykuły , które rodzice spakowali do toreb. Dziękujemy za tak ogromne zaangażowanie ‼️‼️‼️🇵🇱🇺🇦🇵🇱🇺🇦🇵🇱🇺🇦🇵🇱🇺🇦🇵🇱🇺🇦🇵🇱🇺🇦🇵🇱🇺🇦🇵🇱🇺🇦🇵🇱🇺🇦
Solidarni z Ukrainą - relacja z akcji charytatywnej
- 14
🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦🇺🇦W naszej szkole od wtorku codziennie trwa akcja : „ Solidarni z Ukrainą” 🇺🇦. Każdego dnia segregujemy przyniesione dary przez ludzi o ogromnych sercach i wrażliwości . ❤️Już we wtorek byliśmy w szoku jak ogromną ilość produktów wszyscy przynieśli . Jesteście cudowni!!!!Staramy się pakować produkty według rodzaju i przydatności , aby kolejne osoby odciążyć w pracy związanej z pakowaniem . Właśnie dzisiaj zostały zawiezione pierwsze dary dla Ukrainy. 🇺🇦Z całego serca dziękujemy wszystkim którzy włączyli się w naszą akcję. ‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️Zbiórka nadal trwa o jej wstrzymaniu poinformujemy przez mobidziennik i Facebook ‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️‼️Zapraszamy całą społeczność uczniowską do pomocy. Nawet najmniejsza rzecz może być cegiełką w czymś naprawdę wielkim ❤️. Produkty spożywcze , chemiczne , opatrunkowe , lekarstwa, słodycze oraz ubrania proszę przynosić do świetlicy szkolnej. Jeśli chodzi o ubrania bardzo prosimy , żeby to były dziecięce rzeczy . Jeśli nie jest to problemem prosimy o segregację rozmiarami i opisaniu ich na workach foliowych . Za takie udogodnienia bardzo dziękujemy .
Zapraszamy do obejrzenia relacji z tych kilku dni. ❤️🇵🇱🇺🇦❤️🇺🇦🇵🇱❤️🇺🇦🇵🇱❤️🇺🇦❤️🇺🇦🇵🇱❤️🇺🇦❤️🇵🇱
Podsumowanie akcji charytatywnej: Walentynka dla Kasi
Kochani Darczyńcy ❤️
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w naszą akcję „ Walentyka dla Kasi”.Bez Waszej przychylnej postawy zorganizowanie tej wspaniałej akcji byłoby niemożliwe.Dziękujemy wszystkim, którzy otworzyli serce i tak licznie, z poświęceniem i wielkim zaangażowaniem włączyli się do zakupu Walentynek zrobionych przez wychowawców świetlicy szkolnej.
Razem udało się zebrać kwotę 800zł.Jesteście niesamowici ❤️😘
Bardzo dziękujemy za wrażliwe serducha na los drugiego człowieka ❤️…
Żołnierze Wyklęci -PAMIĘTAMY🇵🇱
- 5
🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱
,,Dzięki nim jesteśmy dumni, żeśmy Polakami….” to słowa rozpoczynające prezentację przygotowaną przez uczniów klasy 8b, aby oddać hołd tym, którzy przez komunistyczne władze skazani byli na hańbę i zapomnienie. Zdradziecko mordowani, zakopywani w bezimiennych mogiłach, nazywani ,, zaplutymi karłami reakcji” długo czekali, aby mogli zostać upamiętnieni, tak jak na to zasłużyli.1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej podjęli nierówną walkę o wolną i niepodległą Polskę.Święto ustanowiono w 2011 r. Dzień obchodów nie jest przypadkowy, w 1951 r w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali strzałem w tył głowy ostatnich uczestników ,, Walki o wolność i niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją” toczoną od 1945 r przez żołnierzy Armii Krajowej. Data ich śmierci stanowi zakończenie historii konspiracji niepodległościowej. Uczestnicy ruchu partyzanckiego nazywani są ,,żołnierzami drugiej konspiracji”, ,,żołnierzami niezłomnymi” lub ,,żołnierzami wyklętymi”. To określenie powstało w 1993r. -użyto go po raz pierwszy w tytule wystawy ,, Żołnierze Wyklęci- antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.” zorganizowanej na Uniwersytecie Warszawskim.My też, uczniowie naszej szkoły chcemy o nich pamiętać.
https://youtu.be/z0OabStxxBw
🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱
Udział klasy 5B w projekcie Szejk z Podkarpacia
Płock to stolica polskiej petrochemii. Rok 2022 jest rokiem ojca naszego przemysłu naftowego - Ignacego Łukasiewicza. Naszą szkoła bierze udział w projekcie Szejk z Podkarpacia. Klasa 5 b uczestniczyła w ciekawych zajęciach warsztatowych zorganizowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną w Płocku. Były eksperymenty naukowe i warsztaty z wykorzystaniem botów.
Archiwum Aktualności