Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat rzeczywisty łączy się ze światem magii, czarów, wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, kultywowania polskich tradycji i obrzędów ludowych. Uczniowie z klas pierwszych, drugich i trzecich w strojach ze świata bajek i baśni, rozpoczęli bal andrzejkowy przy dźwiękach znanych przebojów muzycznych. Radosne pląsy, rozpędzone węże, wspólne tańce w parach i w gromadach klasowych, sprawiły dzieciakom ogromną frajdę. W czasie zabawy, dzieci mogły skorzystać z wróżb andrzejkowych zorganizowanych przez nauczycieli biblioteki p.Tomasza Siczka i p.Agnieszkę Wojdę. W salach lekcyjnych były zorganizowane słodkie poczęstunki dla aktywnych uczestników zabawy. Andrzejki były bardzo udaną imprezą szkolną, szczególnie dla pierwszaków dla których był to pierwszy taki bal, który przeniósł dzieci w świat marzeń, fantazji i pokazał, że w szkole można się świetnie bawić. Zdjęcia z balu w albumie fotograficznym.
Archiwum
Zabawa andrzejkowa.
Wizyta STRAŻY POŻARNEJ w SP 20 w Płocku.
W dniu 27 listopada uczniowie klas drugich spotkali się z funkcjonariuszem straży pożarnej w ramach realizacji programu Smok Mądragon daje radę. Zadania strażaków w czasie pożarów, wypadków drogowych, klęsk żywiołowych, zadania specjalne oraz postępowanie w sytuacjach zagrożenia życia, to tylko niektóre problemy poruszane przez funkcjonariusza straży pożarnej na spotkaniu. Prezentacja umundurowania, wybranego sprzętu używanego w akcjach ratowniczych, to kolejne atrakcje w czasie tego pokazu. Uczniowie zainscenizowali scenki dramowe, w których przedstawili działania w sytuacjach alarmowych. Spotkanie było bardzo udane i z pewnością utrwaliło dzieciom dotychczasową wiedzę o pracy strażaka, jak i dostarczyło nowej.
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w Dwudziestce.
„Nie ma dzieci, są ludzie..." - słowa Janusza Korczaka, to myśl przewodnia apelu upamiętniającego Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka, przypadający 20 listopada. Uroczystość przygotowali uczniowie klas drugich ze Szkoły Podstawowej Nr 20 im. Władysława Broniewskiego w Płocku, pod kierunkiem swoich nauczycielek p. Małgorzaty Stawiarskiej, p. Agnieszki Kawczyńskiej i p. Anny Wasilewskiej.
Postać Króla Maciusia, kolorowe dekoracje i stroje, a co najważniejsze, atrakcyjny program słowno – muzyczny, uświadomił wszystkim dzieciom, że mają własne prawa. Podczas uroczystości uczniowie obejrzeli i wysłuchali wystąpienia Rzecznika Praw Dziecka, p. Marka Michalaka, który kilkakrotnie podkreślał, jak ważne są dzieci i że należy im się szacunek.
Dzieci obejrzały również teatrzyk pt.„Jak Piotruś zaprzyjaźnił się z królem”, który był wspaniałą lekcją nie tylko dla dzieci, ale i dla wielu dorosłych. Uczniowie klas I - III wzięli również udział w konkursie plastycznym pt. „Mamy swoje prawa", którego laureatami zostali:
I miejsce – Julia Szwech kl.2c, Zuzanna Brudzyńska kl.3b
II miejsce- Julia Kozłowska kl.1b, Oliwia Reda kl.2a, Zuzanna Dąbrowska kl.3a
III miejsce- Lilianna Turek kl.2b, Dominik Kajetaniak kl.3b
Dzięki uprzejmości sponsorów, dzieci zostały nagrodzone pięknymi plecakami. Pozostałe dzieci biorące udział w konkursie plastycznym zostały wyróżnione pamiątkowymi Pocztówkami Korczakowskimi.
Całość uroczystości uświetniła obecność p. Romy Ludwickiej, która jest animatorką działań korczakowskich, najlepszym edukatorem upowszechniającym dzieło Janusza Korczaka i autorką programu Wtorki Korczakowskie, których uczestnikami są uczniowie klas II z naszej szkoły. Rozpowszechniona idea działań korczakowskich na rzecz dziecka przez p. Romę Ludwicką zaowocowała przygotowaniem pięknego występu dla całej społeczności szkolnej naszej szkoły. Dziękujemy!
Przedstawienie "Kłamstwa kozy" wystawiane przez Teatr Lalek "Pionokio".
Dzięki długoletniej współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem Oddział Rejonowy w Płocku, w poniedziałek 16 listopada, uczniowie naszej szkoły oglądali przedstawienie „Kłamstwa kozy” wystawione przez Teatr Lalek „Pinokio” z Nowego Sącza. Dzieci miały niepowtarzaną okazję zobaczyć zupełnie inną formę teatru jakim jest teatr lalkowy. Bajka poruszała ważny problem wychowawczy, dotyczący kłamstwa wśród dzieci. Kukiełki w zabawny sposób pokazały, czym kończy się kłamstwo i nieposłuszeństwo. Główna bohaterka przedstawienia, rozbrykana, zarozumiała i niesforna koza oszukiwała i wykorzystywała dobro i szlachetność swojej gospodyni i pastuszki Paulinki. Gospodyni za złe zachowanie, wypędza ją z domu. Niesforna, ale pomysłowa koza szybko wprowadza się do domu lisa. Przyjaciele rudzielca próbują dobrym słowem przekonać kozę, żeby ustąpiła i wyprowadziła się z zajętego mieszkania, ale niestety upór i krnąbrność kozy jest nieugięta. Dopiero mały jeżyk daje nauczkę nieznośnej kozie. Bajka kończy się pozytywnym morałem. Po obejrzeniu przedstawienia dzieci z pewnością zrozumiały, że nie warto kłamać, oszukiwać, a nieposłuszeństwo kończy się przykrymi konsekwencjami.
Narodowe Święto Niepodległości w SP 20.
„Dzisiaj wielka jest rocznica -
Jedenasty Listopada!
Tym co zmarli za Ojczyznę,
Hołd wdzięczności Polska składa...” Takimi słowami rozpoczęli apel niepodległościowy uczniowie klas III. Świetnie dobrany montaż słowno – muzyczny przybliżył zrozumienie złożonej historii Polski wszystkim uczniom z naszej szkoły. Miłość do Ojczyzny, bohaterska walka o wolność, wywalczenie niepodległości, to najważniejsze hasła, które wybrzmiewały na apelu. Pieśni patriotyczne wykonane przez trzecioklasistów były wyrazem radości i optymizmu z życia w wolnym kraju. Apel został przygotowany pod kierunkiem wychowawców klas III p.Renaty Mechlińskiej, p.Małgorzaty Boszko i p.Moniki Palmąki. Program patriotyczny Narodowego Święta Niepodległości został wystawiony przez uczniów klas III w kościele Św.Jakuba Apostoła w Imielnicy w dniu 11 listopada o godz.9.00..
Spotkanie uczniów klas III z pisarzem Kazimierzem Szymeczko.
W dniu 29 paxdziernika w Filii Nr 10 Książnicy Płockiej przy ul.Borowickiej gościł pisarz Kazimierz Szymeczko, autor opowiadań dla dzieci i książek dla młodzieży. Było to spotkanie autorskie w ramach propagowania twórczości dziecięcej i młodzieżowej. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas III razem z wychowawcami.
Na początku spotkania, Kazimierz Szymeczko w kilku zdaniach przedstawił się i jak mówił, pierwszy jego literacki tekst ukazał się w 1996 roku w „Guliwerze”, a potem ukazywały się już jego opowiadania i książki. – Od jakiegoś czasu mogę przedstawiać się jako pisarz – opowiadał. Dalsza część spotkania przebiegała już w formie rozmowy – dzieci zadawały pytania, a miały ich mnóstwo. Pytały gościa m.in. o to ile książek napisał, która jest najdłuższa, jakie książki sam lubi czytać, czy trudno jest pisać dla dzieci, a także o to, czy ma żonę i dzieci oraz czego się najbardziej boi. Kazimierz Szymeczko ciekawie i z humorem odpowiadał. Przy okazji pokazywał swoje książki, w tym: „Historię Polski w opowieściach”, „Pomolowaną historię", "Opowieści moli książkowych”, „Pościg za czarną Hondą”, „Kłopoty komendanta Roka”. Mówił, że pisarz musi mieć pomysły na książki i umieć je przelać na papier. Zapytany o liczbę książek odpowiedział, że napisał 200 różnych tekstów, w tym 11 książek, a gdyby policzyć wszystkie jego książki, które zostały wydrukowane, to byłby ich cały jeden wagon kolejowy. Na koniec spotkania, pisarz przeczytał fragment swojej książki, a następnie rozdawał dzieciom swoje autografy.
Wycieczka do Ogrodu Botanicznego w Powsinie.
W czwartek 5 listopada uczniowie klasy IIa i IIb, a 19 listopada - uczniowie z klas IV i V byli na wycieczce w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie. Ogród powitał dzieci jesiennymi kolorami. Liście prezentowały się odcieniami brązu, czerwieni, pomarańczu i żółcieni. Różnorodne kolory i kształty liści budziły zachwyt dzieci. Ogród wyglądał jak zaczarowany. W pawilonie Botanicznym dzieci wysłuchały prezentacji o jesiennych liściach. Wykonały również doświadczenie przyrodnicze, które później mogły oglądać pod elektronicznym mikroskopem. W szklarni oglądały niezwykłe rośliny egzotyczne. Podziwiały owoce cytryn, mandarynek, pomarańczy, limonek i wiele innych owoców i roślin egzotycznych. Niezwykłe wrażenie na dzieciach zrobiły różne gatunki kaktusów, które osiągały ogromne rozmiary. Przewodnik, który z niezwykłą pasją opowiadał dzieciom o roślinach egzotycznych, rozbudził w nich chęć słuchania i poszerzanie wiedzy na ten temat. Uczniowie zasypywali przewodnika różnymi pytaniami. Pobyt w Ogrodzie Botoanicznym był bardzo ciekawą lekcją przyrody, która poprzez doświadczenie i eksperymentowanie dostarczyła uczniom wiedzy i przeżyć. Kolejnym etapem wycieczki był pobyt na Zamku Królewskim w Warszawie. Dzieci zwiedziły najważniejsze komnaty i sale królewskie. Ostatnim etapem wycieczki był spacer wokół murów zamku. Uczniowie zobaczyli Kolumnę Zygmunta III Wazy, Pomnik Małego Powstańca i Syrenki Romantycznej na Starym Mieście. Wycieczka była bardzo udana.
Spotkanie z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Płocku w ramach programu "Smok Mądragon daje radę".
W ramach programu „Smok Mądragon daje radę” uczniowie klas drugich spotkali się funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Płocku. Policjanci przypomnieli dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach w miejscu zabudowania i poza nim, obowiązku noszenia odblasków, obowiązku zapinania pasów w czasie jazdy samochodem, bezpiecznego nawiązywania kontaktów z osobami nieznajomymi, zachowaniu się w czasie sytuacji zagrożenia-numery alarmowe. Funkcjonariusze omówili podstawowe umundurowanie policjanta oraz pokazali uczniom jak wygląda samochód policyjny. Spotkanie z funkcjonariuszami policji, z pewnością utrwaliło dzieciom zasady bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach. Zdjęcia ze spotkania - w Albumie fotograficznym. Zapraszamy.
„SMOK MĄDRAGON DAJE RADĘ” to edukacyjny projekt profilaktyczny objęty honorowym patronatem przez Ministra Spraw Wewnętrznych, Komendanta Głównego Policji oraz Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. W naszej szkole, w bieżącym roku szkolnym realizowany jest w klasie IIa, IIb, IIc. Koordynatorem projektu jest pedagog p.Mariola Kubiak, a realizującymi projekt wychowawcy klas drugich p.Anna Wasilewska, p.Małgorzata Stawiarska, p.Agnieszka Kawczyńska.
Projekt obejmuje szeroko rozumianą tematykę bezpieczeństwa dzieci w najbliższym otoczeniu – w domu, w szkole, na drodze czy podczas zabawy. Jest to zabawna historia przygód kosmicznych bohaterów, którzy przybyli na Ziemię z ekspedycją badawczą z tajemniczej planety Bezpieczeństwa i Rozwagi. Ich przywódcą i mentorem jest rozważny i niezwykle mądry Smok Mądragon, który wraz ze swymi kosmicznymi przyjaciółmi odkrywa pewne zaskakujące dla nich reguły życia na Ziemi, a dzieci mogą razem z nimi uczyć się i poznawać podstawowe zasady bezpieczeństwa.
Zaduszki
2 listopada uczniowie klasy 4b pod kierunkiem p. B. Piotrowskiej przybliżyli uczniom klas IV- VI tradycje polskich Zaduszek. Uczniowie mieli możliwość poznania oprócz sposobu obchodów Dnia Zadusznego, również fragmentu "Dziadów cz. II" Adama Mickiewicza.
Wedle polskiej tradycji Dzień Wszystkich Świętych (1-go listopada) i Dzień Zaduszny (nazywany też Zaduszkami 2-go listopada) wedle polskiej tradycji są świętami pamięci o zmarłych.
W nocy z 1 na 2 listopada nie należało wychodzić z domu. Wierzono, że w tę noc, zmarli księża odprawiają w kościołach msze, na które ze wszystkich stron przybywają zmarli. Spotkanie z nimi, a tym bardziej wejście do kościoła w czasie takiego nabożeństwa może być niebezpieczne. Po takiej mszy duchy zmarłych udają się do swych domów. Do początku XX w. na wsiach polskich istniał zwyczaj przygotowywania w dniu poprzedzającym Dzień Wszystkich Świętych różnych potraw. Pieczono chleby, gotowano kaszę i bób, a na wschodzie kutię z miodem i wraz z wódką pozostawiano na noc (na stołach) dla dusz zmarłych. Warto dodać, że wyznawcy prawosławia ustawiali jedzenie na grobach. Wieszano też czysty ręcznik, obok stawiano mydło i wodę. Wieczorem uchylano drzwi wejściowe, aby dusze zmarłych mogły w swoje święto odwiedzić dawne mieszkania. Był to znak gościnności, życzliwości i pamięci. Zwyczajem było również nawoływanie zmarłych po imieniu.Wierzono, że dusze zmarłych doświadczają pragnienia i głodu, potrzebują bliskości krewnych i wypoczynku. Obowiązkiem żyjących było zaspokojenie tych pragnień, bowiem rozgniewane dusze mogły wyrządzać szkody, straszyć, sprowadzić nieszczęście lub przedwczesną śmierć. W podzięce za poczęstunek goście (dziady) byli zobowiązani pomodlić się za dusze zmarłych.
Halloween w szkole
Halloween – zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej.Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii.
W piątek 30 XI w naszej szkole odbyły się zabawy halloweenowe. Dzieci uczyły się wierszyka - zaklęcia w języku angielskim, wypowiadanego przez uczestników Halloween. Rozstrzygnięto również konkursy na najpiękniejszą dynię.
W klasach I-III był to konkurs na pracę plastyczną dowolną techniką. Zwycięzcami konkursu okazali się: I miejsce - Mateusz Dongalski IIa, II miejsce - Szymon Firszt Ic, III miejsce - Julka Machała IIIa. Wyróżnienia otrzymali: Lena Gankowska IIb, Patrycja Nowicka Ia.
W klasach IV-VI należało wykonać lampion z dyni:
I miejsce - Zuzanna Gołębiewska IVb; II miejsce - Nadia Żeberkiewicz Vb; III miejsce Ewelina Weber Vs. Wyróżnienia: Adam Różański Vb i Julia Czubakowska Va.
Planetarium w szkole
29 listopada w naszej szkole pojawiło się unikalne narzędzie dydaktyczne do edukacji astronomiczno- przyrodniczej, czyli Astropark. Jest to przenośne planetarium, które zapewniło naszym uczniom niepowtarzalne wrażenia w wirtualnej podróży do odległych zakątków Wszechświata. Dzieci miały możliwość przebywania w miejscach, które z naszej ziemskiej perspektywy mogą podziwiać w pogodne wieczory na nieboskłonie i zapewne zastanawiają się: ... jak to wszystko jest zbudowane...
W planetarium Astropark można było z bliska podziwiać kosmos i poznać prawa, którymi się rządzi bez wychodzenia na zewnątrz i niezależnie od pogody.
Julka Czubakowska i Alicja Firszt Mistrzyniami Mazowsza
Julka i Alicja Zajęły I miejsce w rozgrywanych w dn.10.10.br. w Jeżewie Mistrzostwach Mazowsza Drużyn Uczniowskich w tenisie stołowym. Wygrały wszystkie pojedynki w stosunku 3-0, 3-0, 3-1 i zapewniły sobie udział w Finale Ogólnopolskim(Kraków 29.11.br.). Blisko awansu byli chłopcy w kategorii 2005 i młodsi. Wiktor Smolicki i Adam Różański wygrali dwa mecze i dopiero w meczu o I miejsce ulegli faworyzowanej drużynie z Serocka 1-3.Kajetan Kachniewski i Michał Czubakowski zajęli V miejsce w kategorii młodzik ulegając w ćwierćfinale późniejszym finalistom w stosunku 2-3. Następnego dnia w Warszawie odbył się I Wojewódzki Turniej Klasyfikacyjny Żaków.Bardzo dobrze spisał się Wiktor Smolicki, który w stawce 41 zawodników zajął II miejsce, przegrywając w meczu finałowym 2-3.Pierwsza dwójka zawodników uzyskała awans do I Grand Prix Polski.
Zdjęcia wkrótce w albumie fotograficznym.
Święto Edukacji Narodowej
Z okazji Święta Edukacji
nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi
życzymy takich myśli i marzeń
które dają się urzeczywistnić,
pięknych i szlachetnych pomysłów,
które podszeptuje serce,
cierpliwości i wytrwałości,
aby służba dzieciom
tym starszym i tym młodszym
zrodziła wiele szlachetnych owoców.UCZNIOWIE
XXIV Bieg Tumski im.Andrzeja Drętkiewicza
Dnia 09.10.2015r odbył się XXIV Bieg Tumski im. Andrzeja Drętkiewicza. Cel imprezy- popularyzacja i upowszechnianie biegania jako zdrowej i prostej formy wypoczynku, promocja różnorodnej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, propagowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży.
Jak zawsze na tego typu zawodach nie mogło zabraknąć na podium uczniów naszej szkoły. W każdym roczniku rywalizowało ok. 60-80 zawodników.Dystans jaki mieli do pokonania to 1200m.
Wyniki:
II miejsce - Michał Czubakowski (Va)
III miejsce - Julia Czubakowska (Va)
III miejsce - Wojciech Golacik (IVa)
IV miejsce - Agnieszka Żendarska (Vs)
VI miejsce - Kajetan Kachniewski (Vb)
Tydzień kodowania
Code Week Polska jest częścią Europejskiego Tygodnia Kodowania, który odbędzie się w tym roku już po raz trzeci. Jego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W ubiegłym roku w Polsce odbyło się ponad 300 wydarzeń promujących kodowanie.
W tym roku również nasza szkoła zgłosiła swoją gotowość do szerzenia wiedzy w tej dziedzinie. W dniach 12-16 października nasi uczniowie będą mogli poznać podstawy programowania poprzez zabawę - przejście labiryntu (przygotowanego na szkolnym holu) w oparciu o wydawane komendy oraz budując proste algorytmy dla gry "Angry Bird" (na zajęciach komputerowych).
Tenis stołowy- wrzesień 2015
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Tenis stołowy- wrzesień 2015.
Tenis stołowy- Julia Czubakowska dwukrotnie na podium
Tenisiści stołowi rozpoczęli nowy sezon.W zawodach wojewódzkich w Wyszogrodzie wystartowało pięcioro uczniów z naszej szkoły. W sobotę 12.09.br.rozgrywany był I Wojewódzki Turniej Klasyfikacyjny Młodzików. Najlepiej wypadła Julka Czubakowska,która zajęła II miejsce, Kajetan Kachniewski V miejsce, a Alicja Firszt XIII. Julka uzyskała bezpośrednio awans do I Grand Prix Polski Młodzików, a Kajetan musi walczyć o awans w turnieju eliminacyjnym. Następnego dnia odbył się Półfinał Mini Olimpic Games, w którym wystąpili zawodnicy z województwa Podlaskiego, Lubelskiego, Warmińsko-Mazurskiego i Mazowieckiego.Awans do Finału Ogólnopolskiego, który zostanie rozegrany w Jastrzębiu Zdroju uzyskali,Julka Czubakowska(III miejsce), Kajetan Kachniewski(IX miejsce)i AlicjaFirszt(XIII miejsce).
M.Ż.
Dzień Chłopaka
Życzymy wszystkim Chłopcom z naszej szkoły spelnienia marzeń!
Z okazji święta naszych kolegów, w szkole odbywają się różne imprezy: dyskoteka, wyjścia do kina, do kręgielni, wyjazdy na wycieczki itp.
Sztafetowe Biegi Przełajowe dziewcząt i chłopców
W dniu 28 września 2015 roku, w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej, odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe dziewcząt i chłopców 10x800m nad Zalewem Sobótka. Naszą szkołę reprezentowali dziewczynki i chłopcy klas V-tych i VI-tych. Obydwie drużyny pokazały wielką wolę walki, co przełożyło się na tak dobre wyniki.
Chłopcy zajęli I miejsce w Płocku, dziewczęta zajęły III miejsce w Płocku.
Dziewczynki jak i chłopcy wywalczyli sobie awans do zawodów międzypowiatowych, które odbędą się w kwietniu 2016roku w Podgórzu. Gratulacje!!!
Reprezentacja dziewczynek:
Czubakowska Julia, Żendarska Agnieszka, Weber Ewelina, Weber Karolina, Bródka Marta, Wróblewska Izabela, Ryszkowska Roksana, Rosiak Martyna, Zołoteńko Pola, Stachewicz Natalia, Łomnicka Marika, Kosztowna Justyna.
Reprezentacja chłopców:
Czubakowski Michał, Pijus Michał, Siery Artur, Kachniewski Kajetan, Sowiński Jakub, Wilk Szymon, Zarębowski Kacper, Koper Patryk, Stasiak Krystian, Bezel Oskar, Czarzasty Paweł, Opatowski Sebastian.
Kolejne sukcesy naszych lekkoatletów w Warszawie!!!:
W dniu 27 września 2015 roku odbyły się Wojewódzkie Zawody Lekkoatletytczne na stadionie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie w ramach programu " Lekkoatletyka dla każdego". Płock reprezentowało około 50 zawodników, z czego 13-tu to reprezentanci naszej szkoły (dziewczynki i chłopcy klas IV-tych). Poziom zawodów był bardzo wysoki, ponieważ rywalizowały dzieci z całego województwa mazowieckiego, a mimo wszystko można było usłyszeć o SP 20 Borowiczki!!!
Mateusz Miszczuk (kl. IVa) zajął II miejsce w biegu na dystansie 60m
Igor Wojciechowski (kl. IVb) zajął III miejsce w biegu na dystansie 300m.
Gratulacje!!!
Archiwum Aktualności