Mali Detektywi na Tropie – pod takim hasłem w dniu 17 marca 2025 roku w Filii Bibliotecznej nr 10 uczniowie klasy 2a uczestniczyli w spotkaniu z pisarką Mają Strzałkowską, autorką serii książeczek dla dzieci „Julka i szpulka”. Warsztaty detektywistyczne, bo taka była forma tego spotkania, okazały się niezwykle tajemnicze i ciekawe. Na wstępie autorka przeczytała fragment swojej książki „Sprawa zaginięcia Lulu”, następnie dzieci wykonały portret pamięciowy lalki wg. zapamiętanych charakterystycznych cech wyglądu. Z pomocą lupy przyglądali się swoim odbitkom linii papilarnych. Kolejne zadanie wymagało od małych detektywów sprytu, uważności, kreatywności i logicznego powiązania faktów. Wszyscy wyposażeni w lupy i karty obserwacji wyruszyli na poszukiwanie śladów w celu rozwikłania zagadek, które przygotowała dla nich pisarka. Po owocnych poszukiwaniach i rozwiązaniu zagadek wszystkie dzieci otrzymały legitymację detektywistyczną, a niektóre książki z dedykacją oraz autografem pisarki. Na spotkaniu dzieci świetnie się bawiły, ale przede wszystkim zostały zachęcone do poznania niesamowitych przygód kolejnych bohaterów książeczek Mai Strzałkowskiej.
Mali Detektywi na Tropie
- 33
Sukces chłopców w piłce siatkowej
Chłopcy (klasa 6s i 5s) brązowymi medalistami mistrzostw płockich szkół podstawowych w piłce siatkowej!🏐🥉🏆Do turnieju, który odbywał się dziś w SP 23 zgłosiło się 10 zespołów.W fazie grupowej wygrywamy wszystkie trzy mecze z SP 12 - 2:0 w setach SP 14 - 2:0 w setach i SP 11 także 2:0 w setach.W półfinale trafiamy na najmocniejszy zespół SP 22, z którym przegrywamy 0:2 Przegrana w tym meczu eliminuje nas z walki o srebrny medal. Gramy natomiast mecz o trzecie miejsce i wygrywamy 2:0 z SP 3. Podsumowując wygrywamy w turnieju 4 mecze, przegrywamy 1, natomiast niezbyt szczęśliwe losowanie uniemożliwiła nam zdobycie srebrnego medalu.Brawo Drużyna 👊💪
Kangur matematyczny - już 20 marca
PRZYPOMINAMY - 20 MARCA GODZ. 9.00 W SALI 25
Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin są ustalane przez władze stowarzyszenia Kangourou Sans Frontie`res. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut.
Test konkursowy w kategorii "Żaczek" zawiera 21 zadań o różnym stopniu trudności (7 zadań po 3 punkty, 7 zadań po 4 punkty i 7 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w Konkursie tej kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia konkursu 21 punktów.
Test konkursowy w kategorii "Maluch" zawiera 24 zadania o różnym stopniu trudności (8 zadań po 3 punkty, 8 zadań po 4 punkty i 8 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w Konkursie tej kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia konkursu 24 punkty.
Testy konkursowe pozostałych kategorii zawierają po 30 pytań o różnym stopniu trudności (10 zadań po 3 punkty, 10 zadań po 4 punkty i 10 zadań po 5 punktów. Uczeń uczestniczący w konkursie w każdej z tych kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia konkursu 30 punktów.
Do każdego zadania dołączonych jest 5 odpowiedzi, z których dokładnie jedna jest poprawna. Za brak odpowiedzi uczestnik otrzymuje zero punktów, natomiast za odpowiedź błędną lub zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi, otrzymuje punkty ujemne w liczbie 25% przewidzianych za dane zadanie.
W czasie trwania Konkursu nie wolno korzystać z kalkulatorów.
Święto Liczby PI
14 marca swoje święto ma liczba PI.Liczba Pi powszechnie zapisywana za pomocą greckiej litery alfabetu - π jest najpopularniejszą stałą matematyczną, której dokładnej wartości nikt nie jest w stanie zapamiętać – nawet komputer z gigantyczną pamięcią dyskową. Pi jest liczbą niewymierną, czyli taką, której wartości ułamkowej nie da się zapisać za pomocą skończonej liczby cyfr, albo mówiąc inaczej nie można jej wartości dokładnej przedstawić jako ilorazu dwóch liczb całkowitych.Niektórzy myślą, że π nawiązuje do imienia sławnego, antycznego matematyka Pitagorasa. Tak naprawdę pochodzi ona od greckiego słowa "perimetron" lub "periferia' (obwód, obrzeże). To oznaczenie pojawiło się w roku 1706 w rozprawie angielskiego matematyka Williama Jonesa pt. "Synopsis Palmariorum Matheseos" ("Nowe wprowadzenie do matematyki") weszło do powszechnego użytku, gdy zaczął je stosować od 1736 roku słynny matematyk Leonhard Euler.Liczba Pi znana jest również jako Ludolfina. Nazwę taką otrzymała na cześć Ludolpha van Ceulena, który był holenderskim matematykiem pochodzenia niemieckiego, wykładającym na Uniwersytecie w Lejdzie. Znany jest z tego, że w 1596 roku podał wartość liczby π z dokładnością do 20 miejsc po przecinku. Potem rozszerzył swój wynik do 35 miejsc podając wartość liczby jako:3,14159265358979323846264338327950288...
W naszej szkole w związku ze świętem tej ciekawej liczby, podjęto inicjatywy. Ogłoszono konkurs na napisanie opowiadania zawierającego największą ilość "pi" w wyrazach. Nadesłane prace oceniała Pani Magda Cyls. Trzy osoby zostały nagrodzone za swoją twórczość. Blanka Nowakowska z 4a, Magdalena Kulińska z 5c, Kacper Bijak z 6a otrzymali voucher -nagroda dyrektora- jeden dzień bez pytania. Nagrodzone opowiadania zamieszczono poniżej, pod zdjęciami.
Na lekcji plastyki, pod okiem Pani Olgi Barańskiej, klasy tworzyły kolorowe koła z cyferkami, tworzącymi ciąg cyfr po przecinkku liczby PI, które ozdobiły korytarz szkoły.
W dniu 14.03.2025r. na lekcjach matematyki klasy pracowały w grupach, rozwiązując zadania matematyczne o różnym stopniu trudności. Wyborem zadań do lekcji (65 zadań) zajęły się panie: Lewandowska, Milewska i Piotrowska. Następnie zadania zostały zakodowane generatorem kodów QR.
Koordynatorem szkolnego święta liczby PI była Pani Bogumiła Piotrowska.
8Blanka Nowakowska z 4a
„Piramida i Pierwiosnek”
Pewnego pięknego dnia, w Piszu, kapitan Piotr Pietruszko i jego żona Olimpia, wybrali się do restauracji „Piramida”, by świętować pięćdziesiątą rocznicę ślubu.
Zarezerwowali pierwszy stolik, tuż przy fortepianie, aby pilnie podglądać pianistę grającego utwory Chopina. Przez okno widzieli całą ulicę Piekarską i jej odnowione kamienice, w których mieściły się piwiarnia, pierogarnia, warsztat tapicera, budka z zapiekankami i lokal z pizzą z pieca. Kelner przyniósł kartę dań wypisaną piórem na kredowym papierze. Małżeństwo zamówiło pikantną pieczeń z przepiórek w sosie pieczarkowym, do tego pikle i kompot z pigwy, a na deser pistacjowe pianki i piernikowe babeczki. W oczekiwaniu, aż kucharz coś upichci, pan Piotr podarował żonie złoty pierścionek i piwonie. Olimpia wybrała dla męża pierwszej jakości piżamę i zegarek firmy Piksel. Jako, że znali się z piaskownicy, zaczęli wspominać wspólne pikniki, pielgrzymki, piaszczyste plaże Helu, wakacje na kempingu, a także czasy gdy Piotr był pilotem, a Olimpia piosenkarką.
Wtem, na sali zapadła cisza, na scenę wyszedł pieśniarz, wykonał piruet i zaśpiewał specjalnie dla państwa Pietruszko pieśń o miłości Pierrota do pięknej pielęgniarki. Olimpia zapiała z zachwytu, a Piotr wyciągnął dla pieśniarza sowity napiwek. Był to piękny popis talentu artysty!
Państwo Pietruszko postanowili wrócić do domu pieszo. Po drodze, na ulicy Picassa, spotkali swoją pierworodną córkę, jej pięciu synów i ich pupila pieska Pinokia.
- Dzień dobry mamo i tato! Co tutaj robicie? – zapytała pieszczotliwie córka.
- Świętowaliśmy naszą pięćdziesiątą rocznicę ślubu w „Piramidzie”. Ach! Zapomnieliście? – odparł kapitan Piotr.
- Ależ kochani mamy dopiero lipiec! To nie siepień! Wasza rocznica jest za miesiąc. Właśnie zarezerwowaliśmy stolik dla wszystkich w restauracji „Pierwiosnek”.
- Olimpio! Ależ się wygłupiliśmy! Zatem będziemy świętować złote gody dwa razy!
Pan Piotr zapisał w kalendarzu „Piątego sierpnia, piątek, o piętnastej, „Pierwiosnek”. Pani Olimpia biła się w pierś, że to jej wina, bo źle podpięła kalendarz. Córka i wnuki tylko uśmiechnęli się delikatnie myśląc „Taka piękna para, może świętować swoją miłość i pięćset razy w roku”.
Magdalena Kulińska z 5c
,, Przygoda Piotra i Pioniusza’’
Pewnego, pięknego, piątkowego dnia był pierwszy lipiec. Piotr i Pioniusz z Piotrkowa, postanowili, że przygotują piknik na polanie, jak co każdy piątek. Pioniusz wyjął torbę i włożył do niej pieniążki, koc i piłkę. Piotr, w tym czasie pisał listę zakupów na piknik. Wzięli ze sobą pieska Pimpka. W końcu wyruszyli do sklepiku. Szli do niego piętnaście minut. Gdy doszli do celu, musieli zostawić pieska przed sklepikiem. Piotr wziął koszyk, a Pioniusz zaczął do niego wkładać: pieguski o smaku pistacjowym, pistacje, pierogi ze szpinakiem, przepięknie udekorowane pierniczki, pieczarki, szczypiorek i świeże owoce tropikalne. Za wszystko zapłacili pięćdziesiąt złotych. Piotr płacił kartą, więc musiał wpisać do niej pin. Kiedy już to zrobił wyszedł ze sklepiku z Pioniuszem. Odwiązali Pimpka, który zaczął szczekać i piszczeć. Po drodze na polanę wstąpili na chwilę do piekarni po drożdżówki pistacjowe i picie. Gdy byli już blisko zobaczyli napis, żeby nie śmiecić. Jednak nikt nie zwracał na ten napis uwagi. Były tu porozrzucane plastikowe oraz szklane butelki, brudne pieluszki i różne papierowe śmieci.
Po minięciu napisu szli jeszcze pięć minut. Kiedy dotarli Pioniusz rozłożył koc, a Piotr wyłożył wszystko co kupili. Piotr był bardzo spragniony, więc wypił prawie całe picie. Na polanie prawie nie było miejsca, bo ludzie przyjeżdżali tu na kemping. W nocy wypuszczali piękne lampiony. Piotr i Pimpek zaczęli jeść owoce tropikalne, a Pioniusz pierogi ze szpinakiem. Chłopcy, gdy już się najedli chwilę pobawili się z Pimpkiem. Potem zagrali w piłkę nożną, bo w przyszłości chcieliby zostać piłkarzami. Grali pięćdziesiąt minut, aż do godziny piętnastej. Kiedy już się zmęczyli zjedli pistacje i pieguski pistacjowe ze sklepiku. Wypili pozostałe picie. Potem pośpiewali piosenki znanego pianisty Piotra Piklowego. Później w notesie napisali cienkopisem, co dziś robili. Gdy to zrobili pobawili się w niebezpiecznych piratów z Filipin. Chłopcy kolekcjonowali przypinki z nimi. O godzinie siedemnastej pięćdziesiąt pięć zaczęło delikatnie kropić. Przez to musieli wracać do domu. Przypięli smycz do obroży Pimpka. Obok piekarni Piotr znalazł pięć złotych. Pioniusz i Piotr zaczęli przyspieszać, bo zaczęła się burza i zaczęły strzelać głośne i niebezpieczne pioruny. Pimpek piszczał bo bał się piorunów. Szybko dotarli do domu . Rozpakowali niezjedzone jedzenie. Chłopcy poszli na piętro i wzięli kąpiel. Piotr poprosił mamę o zamówienie pizzy z serkiem topionym. Mama zgodziła się, ale musieli posprzątać piwnicę. Pizza przyjechała po dwudziestu pięciu minutach. Piotrkowi, Pioniuszowi i rodzicom bardzo smakowała.
Piotr chwilę pograł na pianinie, a Pioniusz nie mógł zasnąć, bo tata głośno chrapie, ale razem z Piotrem uważają, że to najpiękniejszy dzień w ich życiu.
Kacper Bijak z 6a
Mój pies Piksel
Opowiem Wam o moim piegowatym piesku rasy pitbull, który ma na imię Piksel.
On ma pięć lat. Jest bardzo opiekuńczy, wszędzie mnie pilnuje, jest też pierwszy do zabawy ze mną. Pikselek lubi jeść pieczenie, pieczone ziemniaki z pieprzem, pierogi, pieczywo, pierniki, pieczarki, pizzę i pistacje. Chociaż nie wszystkie te rzeczy powinny jeść pieski. Kocha też pić sok z pigwy. Uwielbia wąchać rosnące w ogrodzie piwonie
i pierwiosnki. Chętnie bawi się w piasku, w naszej ogrodowej piaskownicy. Często też gramy razem w piłkę. Jest z niego dobry piłkarz!Mój Piksel umie wszystko! No może oprócz gry na pianinie. Ale gdyby ktoś go tego nauczył, to na pewno byłby z niego niezły pianista. Pielęgnowanie takiego pieska to sama przyjemność. Często śpiewam mu piosenki, a on pilnie słucha i nawet nie piśnie. A jak pieczołowicie pielę z tatą rośliny w ogródku, to kopie i drapie obok nas w ziemi. Raz tak kopiąc, to nawet znalazł w ziemi piękny pierścionek. A jak już za długo pielęgnuję ogrodowe rośliny, to śpi przy mnie i głośno chrapie. Lubi też, jak go kąpię w dużej ilości piany. Piszczy wtedy z radości.
Mój kuzyn Piotrek mówi, że to jest najbardziej rozpieszczony pies na świecie, taki pieszczoszek. Jest też wielkim piechurem, bo na pieszo przemierzamy razem całe nasze osiedle, niczym pielgrzymi.
Kiedyś to nawet chciałem go nauczyć trochę matematyki. Opowiadałem mu
o pięciokątach i pięciobokach, ale nie był zainteresowany.Opisałem Wam już chyba wszystkie zalety mojego pięknego Pikselka, który „wart jest wszystkich pieniędzy świata”.
Tydzień kolorów
Samorząd Uczniowski zaprosił społeczność szkolną do udziału we wspólnej zabawy "Tydzień Kolorów", który obowiązuje od 10.03-14.03. 2025r. Należy każdego dnia ubrać się w obowiązujący w danym dniu kolor:
PONIEDZIAŁEK- NIEBIESKI
WTOREK- ZIELONY
ŚRODA CZERWONY
CZWARTEK -ŻÓŁTY
PIĄTEK - RÓŻOWY/FIOLETOWY
Każdy, kto będzie ubrany w wyznaczony kolor, nie będzie pytany w danym dniu.
Dzień Kobiet w klasie 2a
- 19
"Raz do roku jest taki dzień, który przemija jak piękny sen. Wszystkie kobiety, panie i matki, w Dniu Kobiet dostają pachnące kwiatki". W dniu 8 Marca dziewczynki z klasy 2a zostały uroczyście powitane na czerwonym dywanie. Tego dnia chłopcy zachowali się jak prawdziwi dżentelmeni, rozłożyli przed dziewczynkami czerwony dywan, utworzyli szpaler z wiosennych kwiatów i powitali je w klasie w tak wyjątkowy sposób. Chłopcy zaśpiewali sto lat, złożyli koleżankom życzenia i wręczyli sympatyczne upominki. Tego dnia były również tańce i zabawy przy wesołej muzyce, jak również wspólna zabawa w teatr. Uczniowie wcześniej przygotowani, podzieleni na grupy i wyposażeni w różne rekwizyty wystawili pantomimę „Kot w butach”. Był to niezwykły pokaz komunikacji niewerbalnej wyrażony gestem, mimiką przedstawiający różne emocje, nastroje i uczucia prezentowanych postaci. Uczniowie z pewnością na długo zapamiętają ten sympatyczny dzień.
Warsztaty kulinarne w 2c
- 6
Warsztaty kulinarne organizowane 10 marca 2025r. w klasie 2c bardzo przypadły do gustu uczniom. Podczas zajęć, uczestnicy pod czujnym okiem wychowawcy i rodziców, mogli wykonać kolorowe kanapki, tosty, przygotować słodkie gofry z bitą śmietaną i owocami czy sok.Warsztaty były doskonałą okazją do odkrywania nowych smaków, poznawania zapachów i eksperymentowania z naturalnymi składnikami używanymi w kuchni. Wspólne gotowanie pozwala na budowanie więzi pomiędzy uczestnikami warsztatów, naukę nowych umiejętności, umożliwia poznawanie ukrytych zdolności, świetnie wpływa na rozwój motoryczny, ucząc równocześnie dokładności. Młodzi uczestnicy, pod okiem prowadzącego, sami wybierali, co chcieliby przygotować, następnie to przygotowali. Finałem warsztatów była wspólna degustacja dań. Nie zabrakło także, przypomnienia zasad zdrowego żywienia.
Jak wykonać gobelin?
- 21
Jak wykonać gobelin?
Na to pytanie odpowiadała uczniom z klasy 3 b, pani Anna Liśkiewicz- ekspertka od zajęć plastycznych. Pracownia Działań Twórczych Kolor i Forma proponuje działania artystyczne mające na celu rozwój twórczości oraz upowszechnianie kultury i sztuki. Dzieci z chęcią pracowały i wykonały piękne prace. Dziękujemy za możliwość brania udziału w tak rozwijających zajęciach.
Wycieczka do Łodzi
- 25
Wycieczka poruszająca wszystkie zmysły. Ostatki to popularna nazwa ostatniego dnia karnawału, które tradycyjnie przypada na wtorek poprzedzający Środę Popielcową. Tego właśnie dnia, czyli 4 marca 2025 roku uczniowie klasy 2a, 2c i 3b wybrali się na wycieczkę do Łodzi. Najpierw byli w Teatrze Wielkim na spektaklu baletowym „Karnawał zwierząt” opartego na suicie Camilla Saint-Saëns’a. Dzieci prowadzone przez niewidzialną narratorkę Zuzię, wkroczyły z nią do krainy wyobraźni i podróżowały przez światy pełne fantazji. Całe widowisko było niezwykle dynamiczne i barwne, które płynnie prowadziło małych widzów przez kolejne krainy zwierząt. Dzieci zobaczyły piękny taniec lwa, koguta, osła, zajęcy, kangura, łabędzia, pingwina, żółwi morskich, ptaków, ryb, czy afrykańskich słoni. Młodzi melomani mieli niecodzienną okazję podziwiania na scenie elementów tańca klasycznego, jak i neoklasycznego w wykonaniu tancerzy teatru. Dzieci poznały również instrumenty muzyczne, które towarzyszyły baletmistrzom na scenie. Na zakończenie artyści zeszli ze sceny na widownię, żeby w niecodzienny sposób pożegnać się z dziećmi. Wizyta w Teatrze Wielkim była dla naszych uczniów nie tylko wartościową lekcją muzyki, która zapewniła im twórczą rozrywkę, ale z pewnością zachęciła do udziału w życiu kulturalnym w przyszłości. Kolejnym punktem wycieczki była Ulica Żywiołów w EC1 Łódź. Przewodnicy wprowadzili naszych uczniów w świat technicznych zagadnień i wskazali ścieżki edukacyjne, którymi mogli podążać już sami, doświadczając, eksperymentując i bawiąc się. Ulica Żywiołów była bardzo żywiołowa, dostarczyła dzieciom wielu pozytywnych emocji, rozmaitych aktywności ruchowych i pokazała, że współpraca z innymi przynosi wiele radości i satysfakcji. Wycieczka była bardzo udana i spotkała się z wielkim entuzjazmem uczniów.
16
Dzień otwarty w " Dwudziestce"
- 12
Dzień otwarty w szkole to wyjątkowe wydarzenie, które pozwala przyszłym uczniom i ich rodzicom zapoznać się z placówką, jej ofertą edukacyjną oraz kadrą nauczycielską. Takie właśnie wydarzenie odbyło się w naszej szkole w dniu 27 lutego 2025 roku. Tego dnia gościliśmy w Szkole Podstawowej nr 20 im.Władysława Broniewskiego przyszłych uczniów i ich rodziców. Nasi wyjątkowi goście dowidzieli się, że nasza szkoła to nie tylko bogata historia i tradycja /w przyszłym roku będziemy obchodzili okrągły jubileusz 120- lecia jej powstania/, ale również nowoczesne i pełne pasji podejście do ucznia. Tutaj rozwijamy zdolności, odkrywamy talenty. Nauczamy i wychowujemy w taki sposób, żeby każdy uczeń odniósł sukces na miarę swoich możliwości. Należy też podkreślić, że wszyscy tutaj znamy się i nikt nie pozostaje anonimowy, tak jak w rodzinie. Na tę okoliczność społeczność naszej szkoły zaprezentowała krótki program artystyczny pod hasłem „W poszukiwaniu wiosny”. Dziewczynki z klasy 2a zatańczyły z chustą animacyjną, uczestnicy koła j.włoskiego z 2c zaśpiewali piosenkę o słoniach, uczniowie koła teatralnego wystawiły krótką etiudę „W powietrzu wiosnę słyszę”, a dziewczynki z klasy 1a zaprezentowały układ taneczny do piosenki dyskotekowej, którego nauczyły się na świetlicy szkolnej. Podsumowaniem części artystycznej był wspólny taniec wszystkich najmłodszych uczestników uroczystości. Następnie przyszli uczniowie klasy pierwszej mogli sprawdzić swoją sprawność ruchową na przygotowanym torze przeszkód. Wszyscy spisali się doskonale, a przestrzeń hali sportowej dodała niektórym skrzydeł😊 Po udanej zabawie nasi milusińscy wyruszyli na spacer po naszej szkole, gdzie poznali miejsca w których na co dzień nasi uczniowie uczą się, bawią, odkrywają, tropią, spędzają wolny czas, nawiązują przyjaźnie, pokonują trudności i pomagają sobie. Rodzice natomiast zostali zapoznani ze szczegółową ofertą szkoły przez dyrektora szkoły Panią Elżbietę Kusy. Mamy nadzieję, że pobyt w naszej szkole był dla Gości pozytywnym doznaniem i we wrześniu spotkamy się ponownie. Serdecznie zapraszamy do naszej „Dwudziestki”!
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Uczniowie klasy 5s, 8c i 8a pod kierunkiem p. R. Mechlińskiej, p. M. Boszko i p. M. Szulborskiego przygotowali uroczystość szkolną, upamiętniającą ,,żołnierzy wyklętych”. Chcieliśmy oddać hołd tym, którzy przez komunistyczne władze skazani byli na hańbę i zapomnienie. Zdradziecko mordowani, zakopywani w bezimiennych mogiłach, nazywani ,,zaplutymi karłami reakcji” długo czekali, aby mogli zostać upamiętnieni, tak jak na to zasłużyli.
1 marca obchodzony jest w naszym kraju Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto poświęcone żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej podjęli nierówną walkę o wolną i niepodległą Polskę.
Święto ustanowiono w 2011 r. Dzień obchodów nie jest przypadkowy, w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali strzałem w tył głowy ostatnich uczestników ,, Walki o wolność i niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją” toczoną od 1945 r przez żołnierzy Armii Krajowej. Data ich śmierci stanowi zakończenie historii konspiracji niepodległościowej. Uczestnicy ruchu partyzanckiego nazywani są ,,żołnierzami drugiej konspiracji”, ,,żołnierzami niezłomnymi” lub ,,żołnierzami wyklętymi”. To określenie powstało w 1993 r. -użyto go po raz pierwszy w tytule wystawy ,, Żołnierze Wyklęci- antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.” zorganizowanej na Uniwersytecie Warszawskim.
Chcemy pamiętać i czcić tych, którzy oddali życie walcząc za Ojczyznę.
1
Śladami Władysława Broniewskiego...
- 28
Luty jest miesiącem kiedy od wielu lat czcimy Dzień Patrona Szkoły - Władysława Broniewskiego. Uczniowie z młodszym klas malowali portret poety i wykonywali ilustrację do wybranych przez siebie wierszy. Trzecioklasiści brali udział w konkursie wiedzy a 26 lutego najlepsi recytatorzy z klas 1-3 zachwycili publiczność interpretacją utworów naszego Patrona.
Podsumowanie I semestru
W dniu 27lutego podczas apelu podsumowano I semestr roku szkolnego 2024/2025. Rozdano również listy gratulacyjne od Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego uczniom, którzy otrzymali stypendium za osiągnięcia w nauce i sporcie. Stypendium naukowe uzyskało 32 uczniów, a sportowe 8. Najwyższą średnią uzyskała Maria Tomkowska - 5,91 z klasy 6a. Uzyskane w I semestrze wyniki w nauce to efekt zdolności, ambicji, systematycznej pracy oraz potrzeby zdobywania wiedzy. Gratulujemy uczniom i przyłączamy się do życzeń Pana Prezydenta, życząc wytrwałości w osiąganiu zamierzonych celów, a także realizacji marzeń. Niech nauka będzie zawsze przygodą, dającą wiele zadowolenia i satysfakcji.
21 lutego obchodziliśmy Dzień Języka Ojczystego. Tego dnia uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w przygotowanych dla nich z tej okazji zabawach językowych. Uczniowie, którzy aktywnie włączyli się w zabawę i poprawnie rozwiązali łamigłówki, wzięli udział, podczas apelu, w losowaniu drobnych upominków.
1
Dyskoteka karnawałowa
Karnawał, zapusty – okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek postu przed Wielkanocą.
W naszej szkole w poniedziałek 24 lutego uczniowie klas 4-8 bawili się na zabawie karnawałowej. Część uczniów przebrała się, zachwycając oryginalnymi strojami.
2
Dzień Bezpiecznego Internetu
Jak co roku nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Dnia Bezpiecznego Internetu.
Głównym celem DBI było inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
Zorganizowane w szkole działania miały promować pozytywne wykorzystywanie Internetu, a także dbanie o cyfrowe bezpieczeństwo. Głównym celem zajęć było omówienie przyczyn zachowań agresywnych, ze szczególnym uwzględnieniem cyberprzemocy jako nasilającego się zjawiska społecznego.
Uczniowie wszystkich klas na lekcjach wychowawczych oraz informatyki pod hasłem „Bezpieczni w sieci” utrwalali swoją wiedzę w oparciu między innymi o Przygody Plika I Foldera w sieci, Owce w sieci ,” Jak bezpiecznie korzystać z Internetu, „Internet bez hejtu”.
Zapraszamy!!!
- 📣 Szanowni Rodzice i przyszli Pierwszoklasiści!Serdecznie zapraszamy do naszej szkoły na Dzień Otwarty 🏫.Poznajmy sie 😀!
Dzień Bezpiecznego Internetu-11 luty 2025r.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami zapoznać się można na stronie www.saferinternetday.org.Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”.
DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
W naszej szkole podjęto rownież inicjatywy związane z bezpieczeństwem w sieci.
Pod koniec listopada, przez jeden tydzień, uczniowie z klasy 4a przeprowadzili badanie, mające na celu sprawdzenie ilu uczniów korzysta z telefonów podczas dużej przerwy. Wyniki zostały ukazane w formie wykresu pod koniec proponowanej poniżej prezentacji. W ramach higieny cyfrowej, zamiast telefonów, została uczniom zaproponowana wspólna zabawa podczas dużej przerwy przy Just Dance (zdjęcie).
W styczniu nauczyciele oraz rodzice na zebraniach mogli zapoznać się min. ze zjawiskiem FOMO, podczas omawiania prezentaci: " Fomo i problemowe używanie Internetu". (w załączniku).
Awans do Finału wojewódzkiego.
W dniu 29.01.br. najmłodsi tenisiści z naszej szkoły wzięli udział w międzypowiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej ( kategoria dzieci) w Jeżewie. Michał Sulkowski kl. 4a i Kuba Kacprzak kl. 4s. rozegrali trzy mecze odnosząc 2 zwycięstwa w stosunku 3:0, i 3:1 , a w meczu o I miejsce ulegli 2:3 Sp. nr 3 Gostynin zajmując II miejsce zapewnili sobie udział w finale wojewódzkim, który odbędzie się w miesiącu kwietniu w Płocku. Na uwagę zasługuje fakt , że nasi uczniowie ,rocznik 2014 rywalizowali z uczniami z rocznika 2012.
„W karnawale dookoła wielkie bale, gdy orkiestra pięknie gra, dobry humor każdy ma! W karnawale, w karnawale dzieci bawią się wspaniale”.
- 33
W ostatnim dniu stycznia najmłodsi uczniowie naszej szkoły bawili się na balu karnawałowym. Dzieci przebrane za bohaterów znanych bajek i filmów prezentowały się przepięknie, a wesoła muzyka zachęciła wszystkich do radosnych pląsów. Były wspólne zabawy oraz indywidualne i grupowe tańce. Każdy „wyginał śmiało ciało” i ruszał się jak umiał. Wszyscy bawili się w dobrym humorze i przyjaznej atmosferze. Podczas balu znalazł się również czas na krótki odpoczynek oraz słodkie przekąski przygotowane przez rodziców. Ten kolorowy dzień dostarczył uczniom wielu przeżyć i niezapomnianych wrażeń. Z pewnością pozostanie na długo w ich pamięci. Kolejny bal już za rok😊
BohaterON-włącz historię
Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię! objętej honorowym patronatem Minister Edukacji, Minister Zdrowia i Rzecznika Praw Dziecka.
Celem kampanii jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Jest to doskonała okazja do poznania historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej, którzy – choć wcale nie chcieli zostać bohaterami i za takich się nie uważają- narażali swoje życie walcząc za wolność swojej ojczyzny. Dzięki takim kampaniom możemy pokazać, że pamiętamy o historii naszego kraju i jego bohaterach.
Koordynatorem kampanii jest nauczyciel historii p. Renata Mechlińska.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie