• Nasz Korczak

• Przez cały rok szkolny 2015/2016 uczniowie klasy IIa, IIb, IIc aktywnie uczestniczą w autorskim programie Romy Ludwickiej NASZ KORCZAK. Roma Ludwicka jest laureatką Międzynarodowej Nagrody im. Janusza Korczaka dla najlepszego wychowawcy upowszechniającego niestrudzenie dzieło pisarskie i pedagogiczne Janusza Korczaka.

Warsztaty Korczakowskie odbywają się we wtorki w Muzeum Żydów Mazowieckich w płockiej synagodze. Na warsztatach Roma Ludwicka opowiada ciekawe opowieści, wspólnie z dziećmi czyta Pamiętnik Blumki, którego ilustracje prezentowane są na ekranie ze względu na wyjątkowe walory ilustracyjne. Wspólnie z dziećmi ogląda wystawy dostępne w synagodze, prowadzi rozmowy, dyskusje, prezentuje filmowe i etiudy teatralne związane z życiem i twórczością Janusza Korczaka  i jego dzieci. Dzieci uczą się korczakowskich piosenek.

Dużo miejsca poświęca Roma Ludwicka prawom dziecka i Konwencji Praw Dziecka. Opiera się na literaturze korczakowskiej i na karcie praw dziecka oraz literaturze dla dzieci wydanej przez Rzecznika Praw Dziecka oraz na licznych przykładach z życia podawanych przez dzieci.

Warsztaty cieszą się dobrą sławą, a dodatkową atrakcją są świetne materiały dydaktyczne dla dzieci i nauczycieli od Rzecznika Praw Dziecka w postaci książek, śniadaniówek, kredek, ślicznych, kolorowych ołówków, linijek z kalkulatorem, misiów-breloczków, zakreślaczy, magnesów, a wszystko z  nadrukowanym telefonem zaufania do biura Rzecznika Praw Dziecka.