- Informacje ogólne
- Obszar 1-Wychowanie fizyczne- zajęcia edukacyjne organizowane w ramach podstawy programowej
- Obszar 2 - Alternatywne formy realizacji zajęć wychowania fizycznego
- Obszar nr 5 - Pozalekcyjne zajęcia sportowe
- Obszar nr 6 - Zajęcia pozaszkolne zorganizowane
- Obszar nr 8 - Aktywność z udziałem rodziców
Obszar 1-Wychowanie fizyczne- zajęcia edukacyjne organizowane w ramach podstawy programowej
Jednym z głównych zadań szkoły jest łagodne wprowadzenie uczniów w świat wiedzy oraz dbałość o ich harmonijny rozwój intelektualny, etyczny, emocjonalny, społeczny i fizyczny. Wychowanie fizyczne kształtując nawyk aktywności fizycznej i troski o zdrowie wspiera prawidłowy rozwój dzieci i młodzieży.
Szczegółowy zestaw celów i treści nauczania, a także zadania wychowawcze szkoły dla poszczególnych etapów kształcenia określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół.
Organizację wychowania fizycznego określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych.
W celu jak najlepszej realizacji wymagań określonych w podstawie programowej, każda szkoła powinna, w miarę swoich możliwości, posiadać ofertę zajęć wychowania fizycznego zgodną z oczekiwaniami i potrzebami uczniów. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 sierpnia 2009 r. w sprawie dopuszczalnych form realizacji dwóch godzin obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego już od czwartej klasy szkoły podstawowej daje możliwość realizacji części godzin wychowania fizycznego w tzw. alternatywnych formach.
Oferta zajęć wychowania fizycznego realizowanych w formach alternatywnych powinna uwzględniać zróżnicowany poziom sprawności fizycznej uczniów, oczekiwania młodzieży oraz lokalne uwarunkowania.
Nabywanie sprawności fizycznej jest tylko częścią wychowania fizycznego, które jest integralną częścią wychowania w ogóle. Sprawność fizyczna nie jest wyłącznie domeną, za którą odpowiada szkoła i nauczyciele wychowania fizycznego. Jest ona wypadkową zainteresowań dzieci ich rodziców, działań szkoły oraz mentalności całego społeczeństwa.
(źródło inf. http://www.szkolawruchu.men.gov.pl/index.php/wychowanie-fizyczne-zajecia-klasowo-lekcyjne)
OBSZAR NR 1: WYCHOWANIE FIZYCZNE - ZAJĘCIA EDUKACYJNE ORGANIZOWANE W RAMACH PODSTAWY PROGRAMOWEJ
Nazywam się Jacek Piotrowski, jestem nauczycielem wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej Nr 20 w Płocku. Szkoła ta istnieje już ponad 100 lat. Jej tradycje sięgają 1906 roku. Obecnie szkoła liczy około 300 uczniów, posiada nowoczesną, w pełni wyposażoną hale sportową, sale gimnastyczną, korekcyjną i siłownię. Działka o powierzchni 8732 m2 pozwoliła na wybudowanie kompleksu boisk szkolnych, bieżni przydatnych w nauczaniu wychowania fizycznego.
Duże zaangażowanie doświadczenie oraz fascynacja zawodem jakim wykonuje, sprawiły że zarówno dziewczęta jak chłopcy odnoszą duże sukcesy w sporcie nie tylko na szczeblu powiatu, ale także rejonu czy województwa. To przede wszystkim dzięki naszej pracy zaangażowaniu uczniów wiary we własne siły osiągamy tak ogromne sukcesy.
Dowodem tego jest to iż w ciągu 7 ostatnich lat zostaliśmy siedmiokrotnie wyróżnieni nagrodą Prezydenta Miasta Płocka za współzawodnictwo sportowe płockich szkół podstawowych.
I tak:
-2006/2007 II miejsce w Płocku.
-2007/2008 I miejsce w Płocku.
-2008/2009 III miejsce w Płocku.
-2009/2010 I miejsce w Płocku.
-2010/2011 I miejsce w Płocku.
-2011/2012 I miejsce w Płocku.
-2012/2013 III miejsce w Płocku.
Na te duże sukcesy składa się wiele imprez sportowych, w których systematycznie uczestniczymy startując we wszystkich konkurencjach sportowych objętych kalendarzem Igrzysk Młodzieży Szkolnej.
Chciałbym zaznaczyć że nasza szkoła liczy około 300 uczniów a tym samym jest jedną z najmniejszych szkół w Płocku, a mimo tego potrafimy zwyciężać i zwyciężamy.
Oto przedstawiam konspekty dwóch lekcji z wychowania fizycznego z załączonymi zdjęciami z przeprowadzonych zajęć w ramach podstawy programowej.
PIŁKA RĘCZNA - KONSPEKT
Temat lekcji: Doskonalenie kozłowania piłki ze zmianą kierunku i tempa.
Cele lekcji
Umiejętności: kozłowanie piłki ze zmianą rąk w różnym tempie.
Wiadomości: poznanie zasad kozłowania.
Sprawność fizyczna: wyrabianie koordynacji ruchowej i wytrzymałości.
Postawy i motywacje: wdrażanie do samokontroli podczas ćwiczeń.
Pomoce: piłki, pachołki, chorągiewki, ławeczki.
Punkty/ogniwa toku
Nazwa i opis ćwiczeń, zabaw, gier
Czas
Część wstępna – 9 minut
Czynności organizacyjno-porządkowe
Zbiórka, raport, przywitanie, sprawdzenie obecności i przygotowania ćwiczących. Przedstawienie i uzasadnienie celów lekcji. Kontrola stroju, miejsca ćwiczeń, stanu przyborów i sprzętu.
2 min
Przygotowanie do wysiłku
Berek zaczarowany. Ćwiczący biegają po wyznaczonym polu. Dwaj z nich starają się dotknąć jak największej liczby kolegów. Dotknięci stają w rozkroku, są „zaczarowani”. Można ich „odczarować”, przechodząc między ich nogami.
2 min
Ćwiczenia kształtujące mięśnie ramion, tułowia i nóg
- Marsz:
- z krążeniami ramion ugiętych w przód i w tył;
- z krążeniami w nadgarstkach przy splecionych dłoniach;
- dużymi wypadami w przód z pogłębieniem;
- na czworakach.
- Krok dostawny lewym i prawym bokiem.
- Trucht przodem i tyłem.
- Podskoki zmienne z pracą ramion.
- W miejscu:
- krążenia bioder;
- skłony głowy w przód i na boki;
- skłony tułowia w przód, w tył i w bok;
- podpór przodem, jedna noga ugięta, zmiana nóg w podskoku;
- rozluźnianie nadgarstków.
5 min
Część główna – 28 minut
Ćwiczenia w formie ścisłej
- Kozłowanie piłki w miejscu:
- prawą i lewą ręką;
- z postawy do siadu i ponownie postawy, prawą i lewą ręką;
- przekazywanie piłki kozłem z prawej do lewej ręki.
4 min
- Kozłowanie piłki w ruchu:
- przejście po ławeczce z kozłowaniem piłki o podłogę z boku;
- poruszając się w przód i w tył, w prawo i w lewo, w zmiennym tempie;
- pojedynczo w szybkim biegu na wyznaczonym odcinku;
- slalomem między pachołkami ze zmianą ręki;
- kolejno przez rozstawione ławeczki gimnastyczne.
- Wyścig rzędów. Dwie drużyny o równej liczbie ćwiczących. Na trasie rozstawionych 5 pachołków i chorągiewka. Każdy uczeń z rzędu musi, kozłując w jedną stronę, przewrócić pachołek, obiec chorągiewkę, następnie postawić pachołek i wrócić do rzędu. Wygrywa drużyna, która pierwsza wykona zadanie.
6 min
4 min
Ćwiczenia w formie fragmentu gry
- Kozłujący ustawieni w rzędzie na końcu boiska. Obrońcy co 3m na boisku. Kozłujący, prowadząc piłkę między stojącymi, starają się zakończyć akcję rzutem do bramki. Obrońcy, stojąc w miejscu, starają się wybić piłkę atakującemu. Zmiana ról po wykonaniu ćwiczenia przez wszystkich z rzędu.
- Ustawienie jak w poprzednim ćwiczeniu. Obrońcy mogą poruszać się krokiem dostawnym w pasie oznaczonym chorągiewkami. Na sygnał pierwszy z rzędu biegnie, kozłując piłkę w kierunku przeciwnej bramki. Obserwuje obrońców, przebiega między chorągiewkami, aby zakończyć akcję rzutem do bramki. Zmiana ćwiczących po wykonaniu przez wszystkich zadania.
- W dwójkach wybijanie piłki wzajemne w czasie kozłowania.
5 min
5 min
4 min
Część końcowa – 8 minut
Zabawa, gra lub ćwiczenia uspokajające
- W leżeniu tyłem podciąganie ugiętej jednej nogi do klatki piersiowej, następnie drugiej nogi.
- W siadzie skrzyżnym dłonie oparte na kolanach, tułów pochylony do przodu, skłon głowy w przód, maksymalne rozluźnienie mięśni.
- W postawie stojącej ramiona w górze, luźne opuszczenie ramion w dół wraz ze skłonem tułowia. Powolny powrót do pozycji wyjściowej.
2 min
Korekcja wad postawy
Ćwiczenia w zwisie. Zwis tyłem na drabince, Wykonywanie ruchów „pajacyka”.
4 min
Podsumowanie lekcji
Zbiórka, przypomnienie celów lekcji i ocena ich realizacji. Ocena aktywności i osiągnięć uczniów. Pożegnanie.
2 min
PIŁKA SIATKOWA - KONSPEKT
Temat lekcji: Nauka dokładnego przyjęcia zagrywki lub piłki przebijanej do wystawiającego oraz doskonalenie techniki wystawiania piłki..
Cele lekcji
Umiejętności: uczeń potrafi przyjąć zagrywkę dokładnie w miejscu, gdzie stoi rozgrywający..
Wiadomości: uczeń zna celowość wykonywania rozgrzewki i umie ją poprowadzić.
Sprawność fizyczna: kształtowanie ogólnej sprawności fizycznej.
Postawy i motywacje: kształtowanie umiejętności koncentracji uwagi przy ćwiczeniach wymagających dużej precyzji.
Pomoce: piłki siatkowe (dla każdego).
Punkty/ogniwa toku
Nazwa i opis ćwiczeń, zabaw, gier
Czas
Część wstępna – 10 minut
Czynności organizacyjno-porządkowe
Zbiórka, raport, przywitanie, sprawdzenie obecności i przygotowania ćwiczących. Przedstawienie celów lekcji i uzasadnienie potrzeby ich realizacji. Kontrola stroju, miejsca ćwiczeń, stanu przyborów i sprzętu.
2 min
Zabawa ożywiająca
Piłka wzwyż. Ćwiczący poruszają się rytmicznie, krokiem dostawnym raz w prawą, raz w lewą stronę na obwodzie koła. Prowadzący staje w środku z piłką, w pewnym momencie rzuca ją do góry, gdy piłka spadnie na ziemię, dzieci przerywają koło i przybierają z góry ustaloną postawę, np. siad płaski, leżenie przodem, leżenie tyłem, klęk podparty. Po chwili zabawa toczy się dalej.
2 min
Ćwiczenia kształtujące
Nauczyciel wyznacza trzech uczniów do poprowadzenia rozgrzewki, jeden wymyśla ćwiczenia w biegu i w marszu, drugi – w staniu, klęku i przysiadzie, trzeci w siadzie i leżeniu.
6 min
Część główna – 30 minut
Każdy ćwiczący z piłką ustawia się w dowolnym miejscu na boisku i rysuje kredą koło o średnicy dwóch metrów.
- Na sygnał wszyscy odbijają piłkę oburącz górą nad sobą. Wygrywa osoba, która najdłużej będzie wykonywała ćwiczenie, stojąc w jednym miejscu, nie odrywając stóp od ziemi.
- Odbicia w narysowanym przez siebie kole, na zmianę raz oburącz górą, raz oburącz dołem. Wygrywa ten, kto dłużej pozostanie w kole.
- Ćwiczący, odbijając piłkę oburącz górą, przechodzą do przysiadu, siadu, leżenia tyłem, a potem nie przerywając odbijania znów do postawy wysokiej. Wygrywa ten, komu uda się wykonać ćwiczenie bez upadku piłki.
- Uczniowie ustawieni na obwodzie koła. Każdy odbija swoją piłkę oburącz górą nad sobą. Na sygnał – następuje wyższe odbicie i ćwiczący dobiegają do piłek partnerów, znajdujących się bezpośrednio przed nimi.
- Uczniowie ustawieni na obwodzie koła, jedna osoba w środku. Osoby na zewnątrz koła po kolei odbijają piłkę sposobem górnym do osoby w środku – ta odbija piłkę sposobem dolnym do kolejnych uczniów.
- Uczniowie ustawieni po przeciwnych stronach siatki, jedna strona odbija piłkę sposobem górnym, druga strona sposobem dolnym – wysoko wynosząc piłkę w górę.
- W trójkach – na środku, pod siatką, jeden ćwiczący wystawia piłkę w przód na lewe skrzydło, skrzydłowy odbija ją niedokładnie tak, aby trzeci musiał podbiec do niej i dokładnie podać do wystawiającego. Po minucie zmiana miejsc.
- Na połowie boiska, dwie trójki ustawiają się po obu stronach siatki. Jeden zespół z piłkami stoi na linii ataku przodem do siatki, jeden za drugim. Ich zadaniem jest przebijanie piłki palcami na drugą stronę oburącz. Ustawienie drugiej trójki – wystawiający pod siatką, dwie osoby w obronie do przyjęcia piłki przebijanej. Przyjmujący, nagrywają piłkę do wystawiającego, a ten wystawia ją w przód lub w tył. W zależności do kogo piłka jest wystawiona, ten zawodnik przebija piłkę nad siatką. Po sześciu dobrych akcjach zmiana o jedno miejsce w trójce, później zmiana zadań trójkach.
- Ćwiczenie jak wyżej z tą różnicą, że zamiast przebicia piłki palcami, ćwiczący wykonują zagrywkę dołem, raz na jednego przyjmującego, raz na drugiego.
- Małe gry – trzyosobowe zespoły, zasady gry jak w piłce siatkowej, gra na czas. Zawodnicy starają się rozgrywać piłkę na dwa lub na trzy odbicia.
2 min
2 min
2 min
2 min
2 min
2 min
3 min
4 min
4 min
7 min
Część końcowa – 5 minut
Korekcja wad postawy
Ćwiczenie wzmacniające mięśnie stóp. Stanie na ławeczce tak, aby palce stóp zawijały się wokół jej krawędzi. Plecy wyprostowane, wzrok skierowany przed siebie, ręce wzdłuż tułowia. Marsz dostawny bokiem po ławeczce z chwytem palcami stóp brzegu ławki przy każdym kroku.
3 min
Podsumowanie lekcji
Zbiórka, przypomnienie celów lekcji i ocena ich realizacji. Ocena aktywności i osiągnięć uczniów. Pożegnanie.
2 min
Zdjęcia w albumie fotograficznym. Ściezka dostępu: Lewy panel NAWIGACJA/ Album fotograficzny/Szkoła w Ruchu-Obszar nr1
https://sp20plock.edupage.org/album/?