Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
W roku szkolnym 2023 szkoła skorzystała z dofinansowania udzielonego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach otrzymanej dotacji biblioteka została wzbogacona o nowy sprzęt, ale przede wszystkim o liczne publikacje. Za otrzymane fundusze zakupiono 412 książek, w tym lektury, utwory o historii Polski oraz wiele nowości.
Przykładowe nowości zakupione w ramach programu
KLASY I – III
- Kasdepke Grzegorz „Nowe kłopoty detektywa Pozytywki”
- Kasdepke Grzegorz „Wakacje detektywa Pozytywki”
- Bednarek Justyna „Nowe przygody skarpetek”
- Kosmowska Parbara „Psi ekopatrol”
- Pałasz Marcin „Sposób na elfa”
KLASY IV – VI
- Kozioł Marcin „Detektywi na kółkach. Gwiazda Blachonosego”
- Beręsewicz Paweł „Tajemnica człowieka z blizną”
- Beręsewicz Paweł „Poczet psujów polskich”
- Mull Brandon „Baśniobór”
- Szczygielski Marcin „Co jedzą czarownice?”
KLASY VII – VIII
- Kosmowska Barbara „Samotni.pl”
- Kosmowska Barbara „Pozłacana rybka”
- Nowak Ewa „Moja Ananke”
- Terlikowska Maria „Drzewo do samego nieba”
- Sparks Nicholas „Jesienna miłość”
Spotkanie z pisarzem Marcinem Koziołem
21 września 2023 roku uczniowie klasy 5a wzięli udział w spotkaniu autorskim z p. Marcinem Koziołem. W Filii nr 10 Książnicy Płockiej pisarz opowiedział o tajnikach swojej pracy oraz o kilku swoich utworach, np. o serii „Detektywi na kółkach”. Autor opowiedział również o swoich pasjach: podróżowaniu i starych komputerach, które to znalazły odzwierciedlenie w napisanych książkach: „Szalonej historii komputerów” i serii o Maksymilianie Wombacie. Uczniowie byli bardzo zainteresowani prelekcją pisarza.
Rodzinny konkurs recytatorski
24 października odbył się rodzinny konkurs recytatorski. W szranki stanęły drużyny składające się z uczniów naszej szkoły, ich rodzeństwa, rodziców, babć i dziadków. Widzowie mogli wysłuchać pięknych interpretacji. Jury podjęło próbę wyłonienia zwycięzców, ale ostatecznie, mając niezwykle twardy orzech do zgryzienia, postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników. Przewodnicząca komisji Pani Maria Żółtowska, ogłaszając werdykt, podkreśliła, że w rodzinie siła i że obserwowanie międzypokoleniowej nici porozumienia było niezwykle wzruszające. Widzowie mogli obejrzeć również krótkie przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy 1a.
Promujący czytelnictwo konkurs został przygotowany przez p. Adriannę Brzezińską, p. Małgorzatę Stawiarską, p. Agnieszkę Wojdę oraz p. Agnieszkę Rojewską z Filii nr 10 Książnicy Płockiej.
1
STEAM-owe spotkanie z Marią Skłodowską-Curie
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach STEAM-owych zorganizowanych przez p. Annę Krusiewicz w Mazowieckim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Płocku. Najpierw zapoznali się z książką Julity Godek pt. "Mania, dziewczynka inna niż wszystkie", a następnie realizowali projekty na temat życia i działalności wybitnej Polki. Powstały prace na temat dzieciństwa Marii, jej niezwykłych pasji, odkryć, rodziny, a także album miejsc, które odwiedziła. Uczniowie wykazali się kreatywnością nie mniejszą niż w swoim czasie bohaterka ich projektów.
3