• B&N

• Więcej o programie:

Troska o życie i zdrowie ludzkie wpisana jest w Narodowy Program Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2013-2020, który w swoich działaniach zakłada dalekosiężną „Wizję ZERO”, czyli zmniejszenie odsetka zabitychw wypadkach drogowych w naszym kraju do zera. A zatem działania ukierunkowane na niechronionych, niezmiennie winny skupiać się na podejmowaniu przedsięwzięć zapobiegawczych mających na celu edukację oraz wzrost świadomości uczestników ruchu drogowego.
          W to zadanie wpisuje się prezentowany program „ B & N, czyli B jak BEZPIECZNY i N jak NIECHRONONY” stanowiący zbiór przedsięwzięć zmierzających do aktywizacji społeczności szkolnych i lokalnych, realizowany poprzez działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego w obszarach edukacji i promocji bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym.
          Dla naszej szkoły ważne jest bezpieczeństwo uczniów i ich rodzin. Chętnie wzięliśmy więc udział w programie "B&N".
          W szkole jest realizowane wychowanie komunikacyjne.
          Wychowanie komunikacyjne (encyklopedia PWN)

„Świadoma działalność wychowawcza mająca na celu ukształtowanie odpowiednich motywacji etycznych, postaw społecznych oraz bezpiecznych zachowań na drogach, będących integralnym składnikiem ogólnej kultury współczesnego społeczeństwa."

Główne cele wychowania komunikacyjnego:

• przygotowanie dzieci i mlodzieży do uczenia w ruchu drogowym;

• uświadomienie dzieciom i młodzieży niebezpieczeństw i zagrożeń występujących na drogach;

• zmobilizowanie dzieci i młodzieży do zadbania o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego.

Wyciąg z podstawy programowej kształcenia ogólnego:

I etap uczeń kl. I - III szkoły podstawowej :

- wie, jak należy bezpiecznie poruszać się po drogach (w tym na rowerze) i korzystać ze środków komunikacji;

- wie, jak trzeba zachować się w sytuacji wypadku, potrafi powiadomić dorosłych o wypadku, zagrożeniu,niebezpieczeństwie;
          - zna numery telefonów: pogotowia ratunkowego, straży pożarnej, policji oraz  ogólnopolski numer  alarmowy 112.

II etap uczeń kl. IV-VI szkoły podstawowej:

- na" Zajęciach technicznych" powinien być przygotowany do uzyskania karty rowerowej;
          - bezpiecznie uczestniczy w ruchu drogowym jako pieszy, rowerzysta i pasażer.

Jak realizujemy program "B&N":

• nauczyciel uzyskał  uprawnienia do przeprowadzenia egzaminu na kartę rowerową (szkolenie w WORD );
          • przeprowadzamy egzaminy na kartę rowerową;
          • uczestniczymy w konkursach Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (BRD)- kilkakrotnie uzyskaliśmy I miejsce w powiecie, a nasi uczniowie zdobywali tytuły "Najlepszego zawodnika";
          • od I klas realizujemy tematy związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym;
          • organizujemy pogadanki współpracując z policją i strażą miejską;
          • realizujemy projekt "Akademia Lwa Honorka";
          • orkanizujemy apele propagujące bezpieczeństwo w ruchu drogowym;
          • udział nauczycieli w szkoleniach i konferencjach dotyczących BRD.
          • przeprowadzamy heppeningi promujace bezpieczeństwo.
          • mamy ścienną gazetkę propagujacą program :" B- jak bezpieczny, N - jak niechroniony".